Desítky kilometrů naježděných kolem jednoho bloku domů, i tak může dopadnout snaha zaparkovat v dopoledních a odpoledních hodinách v centru Děčína. „Občas se mi poštěstí a parkovací místo v Tržní ulici najdu napoprvé, ale běžně několikrát musím autem obkroužit kolem bloku domů, než místo najdu,“ postěžovala si třicetiletá řidička Kamila Záhorská.

Město se snaží situaci s nedostatkem parkovacích míst řešit. Přednostně však řeší parkování v sídlištích. „Parkování na boletickém sídlišti se věnuje velitel tamního okrsku děčínské městské policie, který na základě zkušeností a postřehů od samotných obyvatel připravil návrh na konkrétní opatření. Ta následně zpracoval projektant,“ uvedla mluvčí děčínské radnice Barbora Vechová. Nový systém se zaměřil na uspořádání a legalizaci stání v místech, kde dosud nebylo parkování dovoleno, přitom jej ale strážníci městské policie tolerovali.

V kritických místech povolilo město částečné stání na chodníku. Tam, kde to prostor při dodržení zákonných norem dovoloval, ustoupily méně využívané chodníky zcela a počet parkovacích míst se tak dále rozrostl. „Jinde jsme museli nechat odstranit dopravní značení, které už neodpovídalo místním poměrům. Kvůli nevhodným rozměrům byla ze sídliště vytěsněna vozidla s hmotností nad 2 tuny,“ pokračovala Vechová. Těmito opatřeními vzniklo v Boleticích na padesát nových parkovacích míst. Dalších pětadvacet parkovacích míst našel projektant v prostoru za tamní poštou.

K podobným opatřením přistoupilo město i v ulici Práce, kterou kvůli nedostatku parkovacích míst nechal magistrát zjednosměrnit.

Parkoviště se dočkají také obyvatelé sídliště v Březinách.

„V současné době je hotová projektová dokumentace a projekt je připraven k realizaci. Výstavba nových parkovacích míst se pozdržela kvůli tomu, že se někteří tamní obyvatelé proti stavebnímu řízení odvolávali,“ vysvětlila Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. Město už má i platné stavební povolení. „Je třeba už jen sehnat peníze,“ dodala Lakomá.

Pozornosti by neměla uniknout ani odstavná plocha za bývalým Domem služeb v ulici 28. října, kde město vede jednání s vlastníkem pozemku o budoucí výstavbě parkoviště.

Do roku 2014 by se úpravy parkování mělo dočkat také sídliště na Starém Městě, kde se v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Děčín – sídliště Staré Město připravuje revitalizace veřejného prostranství.

„Město nechalo vypracovat studii dopravy v klidu. Dopravní inženýr do ní stále zapracovává změny, vždy podle aktuálního stavu, vše ale závisí na penězích,“ ukončila Lakomá.