Není tajemstvím, že na středních školách Ústeckého kraje už existují nové podoby třídních knih. Ty klasické, papírové, jsou minulostí. „Převálcovala“ je třídnice v elektronické podobě. Na mnoha školách, kde ještě učitelé pracují se starou verzí, by také rádi šli s dobou, ale nové třídnice hned tak nevzniknou mávnutím kouzelného proutku.

„Je k tomu potřeba mít odpovídající síť i počítače. A to je docela nákladná věc,“ konstatoval ředitel Střední průmyslové školy v Děčíně Josef Šlapák. Naznačil, že ale na elektronické třídnice intenzivně pomýšlejí. „Jsme teprve ve stádiu příprav. Až se nám podaří zgenerálkovat veškeré rozvody elektřiny, ale i datových sítí, pustíme se do toho,“ uvedl ředitel. Podle něho je to projekt, který má škola rozložený do několika etap a většinou se na něm může pracovat jen o prázdninách. „Takže to vidím na rok 2012,“ myslí si Šlapák.

V nové podobě třídnice vidí jistou výhodu. „Prostě doba si to žádá. Navíc, když je potřeba, dají se zápisy vždycky vytisknout. A pak, žáci ji nemůžou ukradnout, tak jak se všude na školách občas z recese stává,“ řekl pedagog.

Na nákup chybí peníze

Ivana Mastíková, ředitelka českokamenického gymnázia souhlasila se svým kolegou a zdůraznila, že nové třídnice jsou záležitostí především peněz. „U nás na škole máme počítač v každém kabinetu, ale třídní knihy vedeme postaru. Ministerstvo školství i Ústecký kraj nepodporují nyní jakýkoliv nákup, protože se šetří na všech frontách. Takže si musíme prostě počkat,“ povzdechla ředitelka.

Připustila, ale, že papírová podoba je pro učitele daleko náročnější. „Nemáme finance, takže nic nenaděláme,“ řekla Mastíková.

Novinku si pochvalují

To na Gymnáziu v Rumburku už jsou v používání této novinky dál. Zástupkyně ředitele Lenka Laubrová se pochlubila, že škola používá elektronické třídní knihy druhým rokem. „Nejdříve trošku déle trvalo než jsme se s tím naučili pracovat, ale dneska je to výborná věc. Zvykli jsme si a už bychom neměnili,“ tvrdila učitelka.

close zoom_in Podle ní počáteční zmatky jsou vždycky kolem něčeho, co je nové. „A víte kolik se ušetří papíru!“ řekla zástupkyně ředitele a přidala konkrétní příklad. „ Před tím jsem měla štos na třídnici o dvaceti centimetrech, teď je to jen malý šanonek,“ vysvětlila pedagožka. Z elektronické třídnice si čas od času vytiskne to, co potřebuje a pak založí. „Hlavně je to výborná věc když se například v pololetí připravuje vysvědčení. Je to úžasně praktické a učitelé mají proti minulým letům ulehčenou práci,“ raduje se Laubrová.

Metla na lajdáky

Pepa Zavadil, student průmyslovky z Děčína si myslí, že novinka je metlou na lajdáky, kteří chodí za školu. „Občas se stalo, že papírová třídnice záhadně zmizela. Teď zkrátka mají smůlu,“ podotkl. Jeho spolužačka Olga Píchová se zamyslela a položila otázku. „A jak to bude, když by vypnuli proud?“ Ředitelé se shodli v názoru, že v tom případě by učitelé museli zapisovat hodiny někam stranou na papír. Program Bakaláři, jehož součástí nové třídnice jsou, dokáže i jiné věci. Například vyúčtovat hospodaření školy nebo vytvořit přehledné listiny o výsledku přijímacích zkoušek .