Majitel Zdeněk Zet se domluvil s Termem na poslední chvíli, finální termín k dohodě na úhradě dluhu byl v pátek 26. října. Pokud by se tak nestalo, teplárna by vypnula nejen topení, ale i teplou vodu. Ve velkých problémech by se tak rázem ocitlo přibližně 260 lidí, z toho polovina dětí, ve zhruba 90 bytech. „Jsem velmi ráda, že lidé budou moci zůstat ve svých domovech a nebudou muset řešit složitou situaci, která by s přerušením dodávek tepla souvisela,“ uvedla náměstkyně primátora pro sociální věci Anna Lehká.

Ohroženým domům se věnovali lidé z odboru sociálních věcí, terénní pracovníci sdružení Indigo nebo poradci v sociální oblasti. Panovala navíc obava, že pokud skutečně dojde na vypnutí topení, rozvody elektřiny v domě si s extrémně velkým náporem odběrů spojených s vytápěním přímotopy neporadí. Výrazně by tak vzrostlo nebezpečí požáru. Vzniklou situaci proto magistrát projednával i s hasiči.

Nájemníky v ulici K. H. Borovského trápilo vypnuté topení.
Venku téměř mrzlo, ve dvou panelácích v Boleticích s 260 lidmi se ale netopilo

Přestože se podařilo situaci na poslední chvíli zachránit, míří na majitele domu trestní oznámení. To podala v souvislosti s přerušením vytápění v polovině října náměstkyně Lehká, která se obrátila na děčínské státní zastupitelství, aby celou věc prověřilo ve věci možného útisku. Nájemníkům hrozilo, že nebudou moci byty řádně užívat.

Studený říjen

Topná sezona začala letos v Děčíně 9. října, lidé z domů v ulici K. H. Borovského ale marně zkoušeli topení, zda už začíná hřát. A to přesto, že noční teploty v některé dny klesaly k nule. Majitel Zdeněk Zet argumentoval tím, že mu lidé dluží nedoplatky za energie za loňský rok. Tím, že oddálil začátek topné sezony, je chtěl donutit k tomu, aby nedoplatky zaplatili. „Nedoplatky zaplatilo asi jen 12 bytů z přibližně 90 obydlených. Měli to zaplatit jakkoliv, třeba i ve splátkách. Nyní se mi podařilo rozhoupat přibližně 40 procent z těch, kdo nezaplatili,“ řekl Deníku majitel domů.

Celkový nedoplatek za oba domy měl být půl milionu korun, na jeden byt to tak dělalo přibližně pět tisíc korun. V bytech nejsou na topeních měřáky, náklady se rozpočítávají podle podlahové plochy.

Policie zadržela v Mikulášovicích dodávku přepravující migranty ve středu 25. listopadu.
Čtyři cizinci podezřelí z převaděčství v Mikulášovicích skončili ve vazbě

Dvojice boletických paneláků je problémová dlouhodobě, patří do skupiny domů, na které se radnice zaměřila při důsledných kontrolách. Problémové však nejsou svými nájemníky, ale velmi zanedbanou údržbou. Ve špatném stavu jsou například lodžie, které se drolí a ohrožují lidi jdoucí podél domu. Úředníci to s majitelem řeší už čtyři roky.

Podle radnice si majitelé domu navíc neoprávněně zabrali a oplotili pozemek za panelákem, tato parcela přitom patří městu. To se připravuje na soudní vyklizení pozemku a jeho opětovné zpřístupnění jako veřejně přístupného místa.