Své „nejvyšší karty“ vytáhla města, která vyrazila do boje o titul Památka roku 2017, a do soutěže nominovala ty nejúchvatnější pamětihodnosti. Za Ústecký kraj uspěly dvě ze šesti přihlášených. Do národního finále postupuje měšťanský dům v Kadani a cyklus křížové cesty kaple Ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou. Vítěze vyhlásí pořádající Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska 22. března.

O co v soutěži jde? Města hrají o nejlepší projekt a obnovu významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty, jako jsou zámky, hrady, kláštery, kostely, paláce, radnice, divadla, domy, ale i veřejná prostranství, parky či brownfieldy.

Soutěž je rozdělená do dvou kategorií, kdy do jedné patří velké památkové objekty a vítěz si z ní kromě prestiže odnese také odměnu sto tisíc korun. Druhá je věnovaná malým památkám, jako jsou kaple či sochy, kdy je za prvenství možné získat 50 tisíc korun. Celkem se z ČR přihlásilo 37 památek.

V „malé“ kategorii postupuje do finále areál křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou, kde se péče restaurátora dočkalo 11 kaplí božího hrobu. Na začátku 90. let vypadalo místo bezútěšně. Hlavy soch byly ukopané, stříšky kapliček zničené a věž se od velké kaple trhala.

„Jedna z prvních věcí, kterou jsme museli udělat, bylo přitažení věže ke kapli a opravení klenby nad oltářem, u které hrozilo zřícení. Postupně jsme celý areál krok za krokem opravovali,“ popsal začátky obnovy bývalý jiřetínský starosta Josef Zoser.

Obec chce postup do celostátního kola soutěže využít ve snahách prohlásit křížovou cestu národní kulturní památkou. „Pro nás je postup do celostátního kola velký úspěch,“ podotkl Zoser.

Přestože se Jiřetínu podařilo křížovou cestu i s kaplí na Křížové hoře opravit, počítá v budoucnu i s dalšími investicemi. Chce tam například vrátit osvětlení. To tam ještě ve druhé polovině 90. let bylo, jenže jej rozkradli zloději. „Osvětlení bychom používali jen při koncertech v kapli na Křížové hoře, aby lidé při návratu do Jiřetína viděli na cestu,“ dodal Zoser.

Ústecký kraj v soutěži reprezentuje ještě Kadaň. Ta jmenovala svou čerstvě obnovenou ulici Jana Švermy a také měšťanský dům číslo 163 v Čechově ulici, který slouží k soukromému bydlení manželů Gogelových. Právě ten postupuje za kraj jako jediný zástupce velké kategorie.

„Je to velmi povedený dům s kamenným portálem a krásnou fasádou. Všechna čest,“ okomentoval kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Dům prošel náročnou rekonstrukcí. Nejtěžší ale bylo přesvědčit památkáře, kteří chtěli zachovat duch ulice. Odpovídat měl 19. století. „Jenže my chtěli dům vrátit do jedné z jeho nejstarších podob, a to goticko renesanční,“ zavzpomínal majitel David Gogela. To se také nakonec povedlo prosadit.