Pomník stojí u českokamenického Starého klubu. Poslední dobou je ve špatném stavu, návštěvníci restaurací jej mnohdy využívají jako přírodní toaletu. Po městě se proto rozběhly zvěsti o tom, že jej chce nechat jeho majitel srovnat se zemí a odvézt.

„Víme, že je ve velmi špatném technickém stavu. Ale rozhodně se nebude bourat ani nijak jinak likvidovat. Naopak máme na letošní jaro naplánovanou jeho rekonstrukci,“ říká Naďa Hrušková, majitelka pozemku, na kterém pomník stojí.

S rekonstrukcí pomníku se začne v rámci rozšiřování sousedního parkoviště, které by mělo zvýšit svou kapacitu. Kvůli tomu bude nutné památník, který není zapsanou kulturní památkou, o kousek přesunout. A právě toho chce jeho majitel využít pro jeho rekonstrukci, která by se měla rozběhnout v nejbližších týdnech.

„Plánujeme upravit i okolí. Chtěli bychom, aby to bylo důstojné místo připomínající mrtvé. Proto jeho jednotlivé části opět sesadíme do původní podoby, ohradíme ozdobnými řetězy, upravíme v okolí zeleň a památník osadíme destičkou, na které bude vysvětleno, proč zde stojí. Počítáme, že nás to vyjde nanejvýš na dvacet, třicet tisíc korun,“ doplňuje Hrušková s tím, že se s pracemi začne hned, jak to dovolí počasí. Pokud vše půjde podlé plánů, tak by rekonstrukce památníku měla být hotova nejpozději do konce dubna.

Dnešní českokamenický Starý klub byl postaven v polovině 18. století jako městský chudobinec, ve kterém nacházelo útočiště více než dvacet lidí z českokamenického panství. Během epidemie černých neštovic, které do města v roce 1778 zřejmě zavlekli pruští vojáci, sloužil chudobinec jako špitál.

Památník z pětibokých čedičových sloupců zde byl později vystaven na uctění lidí, kteří zde během epidemie zemřeli. Celkem tehdy v České Kamenici na černé neštovice zemřelo na šest stovek místních obyvatel a vojáků.