Na státní zastupitelství zamířil z policie spis týkající se lednového pádu opěrné zdi u zámecké sýpky. Město Děčín se připravuje na její opravu. Zaplatí ji ze svého a následně bude škodu vymáhat po vinících.

Případem se krátce po zřícení zdi začala zabývat policie. Po měsících vyšetřování spis uzavřela. „Obvinili jsme dva lidi z obecného ohrožení z nedbalosti,“ informovala mluvčí děčínské policie Petra Trypesová s tím, že není možné uvést, o koho se jedná.

Podle informací Deníku by ale jedním z obviněných měl být projektant, který připravoval projekt rekonstrukce zdi. Pokud jej soud uzná vinným, hrozí mu až pět let za mřížemi, případně zákaz činnosti. Horní hranice trestu se ale může ještě zvýšit, pokud bude konečná škoda označena za škodu velkého rozsahu, tedy přesahující pět milionů korun.

S opravou zřícené zdi nyní město kvůli blížící se zimě nemůže začít. Proto ji chce nechat zabezpečit, aby následující zimní měsíce přežila a nezřítily se i její další části. „Bylo nutné ji přeprojektovat. Ukázalo se, že původní projekt byl špatný a nedostatečný. Nebyly tam žádné statické prvky. Původní projekt dokonce nebyl ani posouzen statikem,“ poznamenal děčínský primátor Jaroslav Hrouda.

Opěrná zeď měla podle projektu malou mocnost, mělo v ní chybět také jakékoli kotvení.

Riziko je i u další části zdi

Zda se bude opravovat i část, která se nezřítila, by mělo být jasné v nejbližší době. Město totiž nechá statika posoudit i zbývající část zdi opravené před necelými čtyřmi lety. Statik by měl říct, zda hrozí další zřícení, či nikoli.

Opravu zdi bude financovat pravděpodobně město. „Pro nás je prioritní, aby to bylo opravené. Vynaložené peníze samozřejmě budeme požadovat po těch, kteří tu škodu způsobili,“ doplnil primátor Hrouda s tím, že město bude vymáhat i nemajetkovou škodu.

Pád zdi totiž znemožnil plné užívání jižních zahrad. Právě nad zdí vedla jediná cesta, po které mohli jezdit do jižních zahrad například stánkaři během akcí pořádaných v této části zámeckého areálu.

„Předběžně jsme u opravy kalkulovali s částkou okolo osmi milionů. Samozřejmě to může být více, ale také méně,“ přiblížil nákladnost opravy náměstek primátora Jiří Anděl a dodal, že cenu ovlivní to, že se jedná o památkově chráněný areál.

Spadla po třech letech

Nová část zdi pod zámeckou sýpkou byla postavena v roce 2016, na svém místě vydržela jen necelé tři roky. V lednu se zřítila její asi třicetimetrová část pod sýpkou, kde je kolej Českého vysokého učení technického, ze které tehdy muselo být evakuováno šest lidí. Při pádu zdi se nikdo nezranil.

Barokní budovu sýpky sesuv nezasáhl a ani se dále nešířil. Padající zeď s sebou vzala také část zámecké vinice. Paradoxní je, že navazuje na přibližně 300 let starou zeď, která netknutá stojí dál na svém místě.