Pět nemocnic mají v dosahu lidé ze Šluknovska. Využít ale mohou jen tu v Rumburku, zbývající jsou totiž za hranicemi v Německu. Starostové ze Šluknovska se proto snaží vyjednat, aby i tam bylo možné ošetřovat české pacienty. Připravují se tak na možnost, že by Lužická nemocnice v Rumburku, kterou trápí finanční i personální problémy, skončila.

Cílem jejich snahy je, aby ženy mohly rodit místo v desítky kilometrů vzdáleném Děčíně nebo České Lípě v sousedním Ebersbachu. Anebo aby pacienti nemuseli s infarktem do Rumburka či Děčína, ale do Sebnitz, které tvoří souměstí s Dolní Poustevnou. Tedy podobně, jako to funguje řadu let na česko – rakouském pomezí mezi Českými Velenicemi a Gmündem, kde přeshraniční péči částečně financuje EU.

„Ze strany zástupců příhraničních německých nemocnic zazněla jasná ochota a nabídka ke spolupráci. Zařízení v blízkosti hranic mají dostatečnou kapacitu i rozsah poskytované péče. Nemocnice v Ebersbachu má například i porodnici,“ řekl po jednání, které se uskutečnilo minulý týden ve Šluknově, starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář.

Ošetřování českých pacientů v německých nemocnicích je nakloněné také ministerstvo zdravotnictví, jehož zástupci na jednání nechyběli. Resort chce od zdravotních pojišťoven a saských zdravotnických zařízení připravit pilotní projekt na poskytování přeshraniční zdravotní péče.

To bylo předmětem dalšího jednání, které se na počátku tohoto týdne uskutečnilo na půdě Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Mělo by vzniknout memorandum řešící přeshraniční zdravotní péči,“ řekl po jednání v pojišťovně starosta Dolní Poustevny Robert Holec, který zastupoval obce Šluknovského výběžku.

Rumburská nemocnice se dlouhodobě topí v problémech. Město ji jako majitel musí každoročně dotovat, jen loni šlo o více než 50 milionů korun. Tři roky město také řeší vlastnictví špitálu, chybí mu i lékaři či sestry.

Po vyjednávání s krajem Rumburk zkusil prodat nemocnici v otevřeném tendru, žádný investor ale do Lužické nemocnice nevstoupil. Proto se město znovu vrátilo k jednacímu stolu s krajem. Ten si nyní nechává udělat hloubkovou prověrku zdravotnického zařízení, při které chce zjistit jeho skutečný stav.

Pokud by kraj nakonec Lužickou nemocnici nepřevzal, znamenalo by to zřejmě její konec. Představitelé Rumburku totiž dali najevo, že by ji museli z ekonomických a personálních důvodů uzavřít.