Už šest let nemají pacienti na Děčínsku šanci vyzvednout si svoje léky v lékárnách. Noční pohotovost existuje jen výjimečně, většinou v období vánočních svátků. Každý den jen v místech, kde panuje dohoda přímo s provozovateli ordinací ambulantní pohotovostí péče či lékařské služby první pomoci.

Pohotovost jim nemohou nařídit

„Tato situace nastala v polovině roku 2003, kdy se většina lékáren nebo lékárníků odmítla podílet na výkonu lékárenské pohotovostní služby. Nabyli přesvědčení,že si pacienti předepsané léky mohou, vzhledem k ordinační době pohotovosti vyzvednout v lékárnách ve velkých obchodních centrech jako je například Tesco nebo Globus. Jejich otevírací doba většinou koresponduje s ordinační dobou lékařských pohotovostí. To byl také důvod, proč Ústecký kraj od 1.7.2003 přestal lékárenskou pohotovostní službu organizovat,“ tlumočil jeho názor Zbyněk Šebesta z tiskového oddělení. Dodal, že dnes jsou lékárny soukromými subjekty, a proto jim v praxi nemůže nikdo takovou věc nařídit ani jejich provozovatele postihovat. Pamatuje na to příslušný zákon o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních.

Dohoda není

Jenže ne všude na Děčínsku existují velké prodejní řetězce typu Kaufland, Tecso nebo Globus. Například ve Šluknovském výběžku to mají lidé v případě náhlé nemoci mnohem těžší než jinde. Blanka Zelinková ze šluknovské lékárny Herba potvrdila, že noční pohotovost lékáren ve Výběžku nikde nefunguje. „V minulosti, kdy byla ve Velkém Šenově, jsme tuto ordinaci zásobovali k účelům noční pohotovosti. To už dávno neplatí. Většinou se v nejnutnějším případě pacienti obracejí na špitál,“řekla.

Také Jiří Matějček ze Zelené lékárny v Rumburku konstatoval, že žádná dohoda mezi lékárnami, které by se dohodly na nočních službách, není. „Ve výběžku je tříšť malých vesnic, putování za léky by pacientům jen komplikovala život. Většinou když dvakrát třikrát do roka něco takového potřebují, obrací se na nemocnici v Rumburku,“ uvedl magistr. Jestli jsou na ambulantních pohotovostech lékaři vybaveni alespoň základním množstvím léků a v případě nutnosti je může od nich pacient získat, ani to nelze říct jednoznačně. Jak mluvčí Šebesta uvedl, tato varianta výdeje léků závisí na podmínkách provozu, které si stanovuje provozovatel. Zákon však službukonajícím lékařům pacientům vydat léky v nezbytném množství umožňuje.

Mají smůlu

Praxe mnohdy vypadá jinak. Ti, kteří na Děčínsku onemocní , zejména na Rumbursku či Šluknovsku a nestihnou si vyzvednou předepsané léky v běžné provozní době lékáren, mají prostě smůlu. Musí počkat do druhého dne.

V okrese Děčín jsou ordinace ambulantní pohotovostní péče lékařské služby provozovány Krajskou zdravotní a.s., konkrétně nemocnicí Děčín, dále nemocnicí ve Varnsdorfu a také lékařem Josefem Kořínkem, který má ordinaci v prostorách Lužické nemocnice.

NAĎA KOCÁBKOVÁ