„Poslední farmářské trhy by na Husově náměstí měly být 20. července. V dnešní době je možné pořádat podobné akce pouze na místech s přirozenou průchodností lidí. A ta na Husově náměstí prostě není. Nemá smysl tam cokoliv dělat," říká provozovatel farmářských trhů v Děčíně Adam Weber ze sdružení Český um. Zatím posledních trhů na Husově náměstí se zúčastnili jen čtyři prodejci, ostatní neměli zájem v centru Podmokel prodávat. Účast na tomto trhu pro ně totiž byla velmi často ztrátovou záležitostí.

Sdružení Český um mělo smlouvu na provozování farmářských trhů od loňského podzimu. Děčínští radní nyní odsouhlasili její ukončení.

„Radní tak rozhodli na základě podnětů občanů a analýzy pořadatele trhu. Farmářské trhy na Husově náměstí nebyly prakticky navštěvované, lidé si na Husovo náměstí nakupovat nechodili a trhovci zde prodávat také nechtěli," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá s tím, že pořádání trhů na Masarykově náměstí ohroženo není. Město tak definitivně opouští snahu prosadit farmářské trhy i v Podmoklech.

„Chtěli jsme, aby si farmářské produkty mohli nakupovat i lidé z Podmokel. Bohužel se naši vizi nepodařilo naplnit. Trhy tedy vrátíme pouze na Masarykovo náměstí. Lidé z Podmokel tak nadále mohou nakupovat zeleninu u nádraží," řekla Marie Blažková, primátorka města.

Radní již schválili záměr pronájmu pozemků na Masarykově náměstí právě za účelem provozování farmářských trhů. Následovat bude téměř přesně po roce vyhlášení nového výběrového řízení. Do toho se podle Adama Webera přihlásí i stávající provozovatel farmářských trhů, občanské sdružení Český um – Artificium Bohemicum.

Uchazečů o provozování farmářských trhů bude ale zřejmě více.

„Stoprocentně se přihlásím, chci zpátky svoje dítě. Lidé se na mne pořád obracejí a ptají se mne na trhy," hlásí svůj zájem o provozování farmářských trhů Šárka Justrová. Ta s farmářskými trhy do Děčína před šesti lety přišla a provozovala je až do loňského roku. Zároveň přiznává, že snahy o oživení Husova náměstí nemají šanci na úspěch.

„Dokud budou zelináři u nádraží, bude Husovo náměstí mrtvé. Alespoň nějaký zájem měli lidé o farmářské trhy tehdy, když zelináři byli ještě ve staré tržnici," dodává Justrová.

Tržnici město nechalo před dvěma lety za přibližně čtyři miliony opravit. Jenže od té doby zeje prázdnotou. Občas si tu hrají děti.