Loňská průměrná úroda ovoce, ovlivněná hlavně suchem, se letos v regionu bude zřejmě opakovat. Stromy sice dobře odkvetly, ale zárodky plodů zejména u jabloní a hrušní poničily jarní mrazíky. Poškození nebylo naštěstí plošné, ale viditelné je hlavně v kotlinách, kde byl mráz větší.

„Máme poškozenu přibližně stejnou plochu šesti hektarů jabloní a hrušní. V sadech neškodil jen mráz, loni nám vlivem sucha prořídl sad s třešněmi, nyní odumřelé stromy likvidujeme,“ popsal situaci vedoucí sadařství ZD Liběšice František Kratochvíl.

Volby do Evropského parlamentu. Ilustrační foto.
Ještě nás uvidíte, slibuje po eurovolbách tvář recesistického hnutí Schejbalová

Liběšičtí i letos využili k lepšímu opylení květů ovocných dřevin čmeláky a na 20 hektarech použili feromonové lapače k matení obaleče jabloňového. Ve skladech s řízenou teplotou a ochrannou atmosférou má družstvo, podobně jako řada dalších pěstitelů, ještě zásobu jablek z minulé sklizně v celé škále odrůd v prodeji ze dvora, který vydrží nejspíš do konce června.

Současné teplé počasí a přísun vláhy sadům prospívá. Při takovém klimatu začne ovocnářství ZD Klapý poblíž Hazmburku už do 10 dnů sklízet první třešně. „Škody po zimě jsou v našich sadech minimální, u třešní odhadem 10 procent vlivem mrazu. Meruňky, které pěstujeme na pěti hektarech, poškozeny nebyly, ale stromy se po loňském suchu těžko vzpamatovávají a plody proto budou menší. Podobný stav je u porostů višní a švestek,“ doplnil vedoucí ovocnářství ZD Klapý Zdeněk Kroc.

Výstava Africké umění a šperky v děčínském muzeu.
Děčín se přesouvá do Afriky. Vernisáž nabídne Africké trhy či workshopy

Majitelé ovocnářské firmy Petráskovi v Ploskovicích odhadují, že letos by mohlo plodit zhruba 60 procent sadů jabloní a hrušní. V jejich sadech neřádil jen mráz, v lokalitě u Třebušína škodilo též krupobití.

„V těchto dnech se maximálně věnujeme ošetření ploch, které nebyly zasaženy živlem. Patří k tomu i budování podpor nové výsadby, opravy oplocení sadů a ochrany kmínků proti okusu zvěří, přiblížila Alena Petrásková. „Intenzivně ošetřujeme stromy proti strupovitosti, která může později výrazně snižovat kvalitu plodů. Ztráty očekáváme rovněž u třešní a švestek,“ dodala.

Slabší úroda

Podobně jako Petráskovi je na tom i Miloslav Jelínek v sousedních Těchobuzicích. I ten sčítá škody a ošetřuje své stromy. „Odhaduji, že u meruněk a švestek sklidíme zhruba jen 10 procent z dlouhodobého průměru, u hrušek je to asi 40 procent a u jabloní 50. Poškození byla individuální, podle toho, kde se sady nacházejí,“ vylíčil. „V současné době se zaměřujeme na ochranu a výživu dřevin, provádí se i přesto, že ze stromů nic nesklidíme. Neplodící stromy živiny využijí na růst dřeva, které se musí při řezu odstranit,“ vysvětlil sadař.

DEBAKL. Jiřetín pod Jedlovou (v pruhovaném) rozstřílel Těchlovice 8:0.
FOTO: Heřmanov ztratil v Malšovicích, Šluknov B se na něj dotáhl

Všichni sadaři, které Deník navštívil, jsou členy Unie ovocnářů ČR a při činnostech v sadech a při sklizni se řídí integrovaným systémem pěstování ovoce.

Mrazy zasáhly Česko počátkem května, nejvíc poškodily hrušně a třešně. Postihly ovocnáře hlavně ze západních a severních Čech a částečně také pěstitelské oblasti na východě Čech a na severní Moravě.