Když na začátku minulého století nechala podmokelská radnice vyhlídkovou restauraci na Pastýřské stěně postavit, byla její součástí také vyhlídková věž. Ta je ale již dlouhé roky oficiálně nepřístupná a nenabízí ji k návštěvě ani turistické servery 
a průvodci. Děčínský magistrát umožnil prohlídku věže redakci Děčínského deníku ve čtvrtek ráno.

Právě na děčínskou radnici se totiž obrátil Klub přátel rozhleden s prosbou, aby město dalo zpřístupnění vyhlídkové věže do podmínek případného dalšího pronájmu restaurace.

„Stále ale máme v paměti stav před rokem cca 2011, kdy se na rozhlednu dalo dostat jen velmi těžko, po dlouhém doprošování, neboť tehdejší nájemce si do cesty na rozhlednu postavil osobní apartmá. Bylo by velká škoda, aby se tento smutný stav vrátil," říká místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš.

Přístup do vyhlídkové věže je největším problémem při jejím otevření pro veřejnost.

„Je potřeba zvážit všechny aspekty včetně bezpečnosti. Rada města v této věci zatím nerozhodla," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Kromě toho, že se na věž prochází přes prostory v minulosti sloužící jako apartmá, se totiž na věž vystupuje po úzkém točitém schodišti. Ani na věži není příliš prostoru, nanejvýš pro čtyři nebo pět lidí. Bylo by tak nutné regulovat i počet lidí stoupajících na rozhlednu.

Díky výšce skály, na které restaurace s věží stojí, navíc není podle magistrátu výhled z věže o příliš větší než z vyhlídkových plošin pod věží.

S tím ale Gejdoš nesouhlasí.

„Řada měst a obcí za drahé peníze staví rozhledny, aby přilákaly turisty. Vy jednu krásnou historickou máte. Jen je třeba zachovat její původní funkci, pro kterou byla stavěna. Výhled z terasy před restaurací není v žádném případě náhradou. Milovníci rozhleden, stojí o návštěvu věže, kruhový výhled," píše 
v otevřeném dopise magistrátu Gejdoš.

Dalším problémem, který nyní řeší děčínská rada, je provozování restaurace. Již poněkolikáté během posledních let je totiž restaurace bez provozovatele.

Ten poslední ukončil nájem na začátku tohoto roku. Problém je také v tom, že restaurace je bez vybavení. To totiž patřilo jednomu z předchozích nájemců a ten si jej odvezl. Kuchyně je nyní úplně prázdná.

„O osudu restaurace na Pastýřské stěně bude jednat rada města na svém dalším březnovém zasedání. Podle vedení města by se o celý areál restaurace měla do budoucna starat děčínská zoologická zahrada," vysvětluje Markéta Lakomá s tím, že jasno by mělo být do konce dubna.

Turisté mířící na hojně navštěvovanou Pastýřskou stěnu se tak nemusí bát, že se nebudou mít kde občerstvit.