Rozhovor s předsedou okresní organizace TOP 09 a volebním lídrem strany v Rumburku Jiřím Ostřížem o komunálních volbách, kampani a kauze krajského šéfa TOP 09 Tomáše Tesaře.

TOP 09 vstupovala do parlamentních voleb s hesly typu „nebudeme zadlužovat naše děti“. Tato deklarovaná snaha ušetřit státní peníze byla hlavním mottem před parlamentními volbami. Co je vaším hlavním tématem v těchto komunálních volbách?
Ono to do značné míry spolu souvisí. I na obecních a městských úřadech by se mělo šetřit. Vyrovnané rozpočty a kontrola výdeje sociálních dávek jsou přesně ta témata, kde bychom chtěli na celostátní politiku TOP 09 navazovat.

Jaký je v současnosti největší problém města Rumburk?
Naše město funguje celkem dobře. Není důvod dělat nějaké zásadní korekce v kurzu radnice po volbách. Spíše je to o tom, co jsem již nastínil výše. Chtěli bychom především otevřít úřad lidem ve městě.

V tomto smyslu se zeptám, jak byste zhodnotil práci starosty Rumburku a senátora našeho okresu Jaroslava Sykáčka?
Myslím, že tady odvedl ohromný kus práce. Město funguje opravdu dobře. Na druhou stranu si myslím, že po dvanácti letech je čas na změnu a také přivést nové impulsy do práce našeho města.

V čem konkrétně by poznali lidé v Rumburku vaše případné vítězství za 4 roky?
V tom, že nebudou čekat fronty na úřadě, který bude levněji a efektivněji pracovat. Budou si moci zařídit potřebné úřední věc(í)i například i v sobotu. Navíc budou mít jistotu, že se s jejich penězi naprosto přehledně hospodaří.

Jací jsou vaši potenciální koaliční partneři?
My se nebráníme spolupráci se všemi demokratickými stranami. Samozřejmě, (že) jsme pravicová strana, tudíž z tohoto pohledu lze usuzovat, že ideální by pro nás byla středopravicová koalice na radnici.

Na kolik vás vyjde příprava volební kampaně v Rumburku?
Všechny náklady odhaduji zhruba na 30-40 tisíc korun.

Vašimi celostátními partnery jsou Starostové a nezávislí. Jejich předseda Petr Gazdík je známým bojovníkem za změnu rozpočtového určení tzv. sdílených daní ve prospěch menších obcí na úkor těch největším měst. Předpokládám, že jako kandidát na starostu jedenáctitisícového města s ním budete souhlasit.
Určitě. Podle nás by měly mít obce naprosto jasno, s jakými penězi budou moci pracovat. Není úplně správný ten současný model, kdy téměř každý starosta „hraje“ jen na to, aby získal evropské peníze. Změna toho přerozdělovacího klíče i ve prospěch těch menších měst a obcí je podle mého názoru nutná.

Vy jste i šéfem okresní organizace TOP 09. Postupujete v přípravě voleb koordinovaně nebo si každá vaše místní buňka dělá kampaň zvlášť?
V děčínském okrese jsme postavili kandidátky v sedmi městech a obcích. Snažili jsme se o to, aby byli co nejkvalitnější. Já osobně objíždím ta jednotlivá místa a komunikuji s tamními kandidáty, nicméně si kampaň řídí tamní lídři samostatně.

Minulý týden vyplynula na povrch „aféra“ vašeho kolegy a kandidáta na děčínského primátora Tomáše Tesaře, který prý údajně nepomohl své přítelkyni při zdravotních potížích a nechal ji v nemocniční čekárně. Jaký je váš názor na celou tuto záležitost?
Je to především podle mého názoru soukromou věcí pana Tesaře, ale znám ho již dost dlouho na to, abych věděl, že je to slušný a férový člověk. Celá ta záležitost byla velmi bulvárně a řekl bych dost nešťastně prezentována ve vašich novinách a mám za to, že se jedná o účelovou záležitost související s blížícími se volbami.