Slavnostní vyhlášení ankety Osobnost roku Ústeckého kraje 2023 se uskutečnilo v úterý 30. dubna v Zahradním domě v Teplicích. Ceremoniálu se zúčastnil krajský ředitel, plukovník Zbyněk Dvořák a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. V kategorii Dobrý skutek exceloval policista z Krajského ředitelství policie, nadstrážmistr David Novotný sloužící na oddělení hlídkové služby v Děčíně. Policistovi se podařilo zachránit život topícího se muže a tím také naplnit "Služební slib", který složil při nástupu k Policii ČR.

Incident se odehrál vloni 29. července před 23. hodinou v noci. Davida Novotného společně s kolegou vyslal operační důstojník k překladišti u restaurace Kocanda na Starém Městě v Děčíně. Neznámý muž měl spadnout z betonové zdi do Labe, kde se následně začal topit. Policisté se pokoušeli muže ihned zachytit záchranným lanem, což se jim ale nedařilo, protože muž se už nehýbal a bezvládné tělo začal unášet proud. Novotný neváhal a skočil do řeky. Když k němu doplaval, uchopil ho a vrátil se s ním k molu, kde jej předal hasičům k poskytnutí první pomoci a následně si muže převzali přivolaní zdravotníci.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

„Davidovi ještě jednou gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje,“ sdělil za Policii ČR policejní mluvčí Kamil Marek.

Nebylo to poprvé, kdy se děčínští policisté vydali do řeky, aby zachránili lidský život. Předloni v říjnu nezaváhal a zachránil z Labe tonoucího děčínský policista Tomáš Kamín. V tu dobu už muž ležel na hladině s obličejem pod hladinou. Policisté společně muže vytáhli na břeh a zahájili resuscitaci, po několika stlačení hrudníku se u něj podařilo obnovit životní funkce a tím mu zachránit život. Kamín si za svou odvahu převzal nejcennější ocenění Policie ČR - medaili za statečnost a společně s kolegou Miroslavem Fiřtem získali také cenu Čin roku 2022.

Mohlo by vás také zajímat: Policisté a hasiči pročesávali banky v Podmoklech, anonym v nich nahlásil bombu

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura