Stejně jako mnozí další chalupáři i děčínský fotograf Jiří Urban dobře ví, že letos se na chalupu se svojí rodinou už mockrát nevydá. Jejich oblíbené místo odpočinku vzdálené nějakých dvacet kilometrů od Děčína tak zůstane na několik měsíců osiřelé.

„Ještě tam párkrát zajedu spíš sám, abych převezl některé cennější věci domů do Děčína. Jednu špatnou zkušenost se zloději totiž už máme za sebou. Před časem nám tam vybrakovali všechno, co se jim hodilo a dalo se zpeněžit,“ tvrdil chalupář. Připomněl, že během zimních měsíců bude zatím spoléhat na bdělost sousedů, kteří tam bydlí trvale a nejsou lhostejní k tomu, co se děje v jejich blízkém okolí.

„Zároveň jsme se rozhodli opatřit chalupu bezpečnostním systémem napojeným na pult centrální ochrany. Letos jsme to ještě nestihli, ale už tam máme zřízené potřebné rozvody,“ dodal.

Vloupání do opuštěných chalup a chat v zimních měsících není na Děčínsku nijak zvláštním jevem. Svědčí o tom policejní statika.

„Od loňského října do letošního dubna jsme zaznamenali 93 vloupání do rekreačních objektů. Ve sledovaném období tak došlo prakticky každý druhý den k vykradení nějaké chalupy,“ rekapituloval mluvčí Policie ČR v Děčíně Ladislav Cvik. Dodal, že objasnit se podařilo jen 38 vloupání.

„Kontrolám rekreačních oblastí se naše hlídky věnují celoročně, více se pak na opuštěné chaty a chalupy v rámci preventivních prohlídek zaměřují od podzimu do jara,“ připomněl děčínský policejní mluvčí.

Zabezpečení svého majetku začínají brát stále vážněji samotní chalupáři. Už to nejsou jen důmyslné zámky, ale nejrůznější alarmy a další systémy, které zloděje rovnou přinutí k úprku a nebo naopak vyšlou signál o tom, že do toho či onoho objektu se dobývají nezvaní hosté.

„Myslím, že mnozí lidé chtějí mít jistotu, aby o nějaké dražší nebo cenné věci nepřišli. Proto je na chalupu vůbec nevozí ani v čase, kdy tam pravidelně o víkendech pobývají. A nebo je s ukončením sezóny převezou do svých domovů,“ shrnul praktické poznatky Josef Vávra, majitel děčínské zabezpečovací firmy Elkon, která se zabývá zabezpečovacími systémy.

Nabízených možností, jak ochránit svůj majetek, prý lidé nevyužívají v potřebné míře. „Zabýváme se i dalšími činnostmi, ale prostřednictvím pultu centrální ochrany hlídáme jen okolo dvacet objektů,“ připomněl podnikatel.

Poznatky policistů ale dokumentují, že zabezpečených chalup přibývá. „Majitelé využívají stále služeb nejrůznějších agentur a specializovaných firem. Lépe chráněných objektů přibylo v poslední době zejména v oblasti Šluknovska,“ uvedl Ladislav Cvik.

Riziko vykradených chalup a chat se snižuje také díky tomu, že v chalupářsky známých oblastech jako jsou Kytlice anebo Merbotlice přibývá lidí, kteří dříve své rekreační objekty využívali pouze sezónně a v poslední době v nich žijí trvale.

„Dokáží pak ohlídat i stavení svých nejbližších sousedů. Mnozí lidé se tady ve vesnici na takové vzájemné pomoci i domlouvají,“ poznamenala merboltická starostka Hana Kučerová. Připomněla, že obecní úřad vybídl místní chalupáře, aby na sebe nechali telefonické kontakty. Nabízí se tak možnost rychlejší domluvy v případech, kdy se například rozdrnčí alarm zabezpečovacího zařízení.