Podezření na spáchání podvodu při opravě ulice Prokopa Holého a Husova náměstí má děčínská radnice. Rozhodla se proto podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Revitalizací levobřežního centra města se zabývali radní už poněkolikáté. Jedním z podkladů pro ně byly také výsledky průzkumných sond. Jejich provedení iniciovali opoziční zastupitelé za ODS a Piráty.

„Rada města pověřila primátora Jaroslava Hroudu bezodkladným podáním trestního oznámení na neznámého pachatele ve věci akce Obnova historické části Podmokel,“ uvedla Romana Silvarová z kanceláře primátora. Důvod? Měl být totiž vyfakturovaný materiál, který na stavbu ale nedorazil.

Trestní oznámení pro podezření ze spáchání podvodu podal na policii primátor Jaroslav Hrouda (ANO) spolu s městským právníkem hned druhý den po jednání rady, tedy ve středu odpoledne.

Jižní zahrady zámek otevřel po rekonstrukci v roce 2013.
TIP NA VÍKEND: V Děčíně odemknou zámecké zahrady

Zastupitele Petra Zdobinského (Piráti), který stojí spolu s Tomášem Brčákem (ODS) za provedením sond, tento krok vedení města překvapil. „Ve zpravodaji napsali, že se do doby dokončení nebudou k revitalizaci vyjadřovat. Z hlediska logického je to normální vyústění té nešťastné stavby,“ reagoval Zdobinský.

Při průzkumných sondách se zjistilo, že na zkoumaných místech chybí některé vrstvy podloží. Podle obou opozičních zastupitelů pod dlažbou chyběl například zhutněný štěrk, který měl celý povrch podpírat. Místo toho byla oproti běžným postupům výrazně silnější vrstva jemného prachu. Do něj se ale dlažba bořila a postupně se zvlnila. Na některých místech se dokonce i propadla.

V prvních měsících stavby na ni za politickou reprezentaci dohlížel jako náměstek primátorky Valdemar Grešík (Volba pro Děčín). „Když jsem se účastnil kontrolních dnů, žádná velká pochybení tam nebyla. Řešili jsme nanejvýš drobnosti, jako je třeba o něco vyšší chodník u vchodu do domů,“ řekl Grešík.

Festival Jeden Svět
Jeden svět přiveze do Děčína třeba Bratry Okamurovy

Podle jeho názoru je důležité, aby na kontrolní dny radní odpovědný za takové stavby chodil. „K samotnému trestnímu oznámení a sondám se nemohu vyjádřit, protože jsem je ještě neviděl,“ dodal Grešík před čtvrtečním jednáním zastupitelstva. Jedním z bodů jeho programu byla právě problematická rekonstrukce historického centra Podmokel. Zasedání skončilo až po uzávěrce pátečního vydání Deníku.

Redakce oslovila s žádostí o reakci na nejnovější vývoj událostí okolo revitalizace Podmokel také firmu Strabag, která zakázku za přibližně 50 milionů korun získala. Z e-mailu mluvčí firmy Edity Novotné přišla pouze automatická odpověď s tím, že je do pátečního rána mimo kancelář.

Obnova levobřežního centra města, která potrvá řadu let, začala loni v březnu. Jako první přišla na řadu ulice Prokopa Holého, Husovo náměstí a Tržní ulice. První etapa by měla být hotová letos v květnu. Už nyní se ale objevují hlasy, že se termín i s ohledem na současné problémy pravděpodobně nepodaří dodržet.

Zámek Děčín.
Tomáška podpoří benefiční koncert na děčínském zámku