Problémů s bezdomovci přibylo v Děčíně po prudkém ochlazení. Strážníci řešili stížnosti na bezdomovce nebo jejich přestupky i několikrát týdně. I tak je ale situace s bezdomovci podle zkušeností strážníků daleko lepší, než v předešlých letech.

Zejména od prvních lednových dnů se začaly množit stížnosti na to, že bezdomovci někde přespávají a obtěžují tak obyvatele domů hlukem nebo nepořádkem.

„Strážníci tyto záležitosti řeší nejčastěji vykázáním bezdomovců z místa. Pokuty se v těchto případech míjí účinkem. Určitě doporučuji volat v každém případě městskou policii, než se pokoušet zasahovat vlastními silami. Bezdomovec sice může být klidný, ale také může jít o poměrně agresivního jedince, který je pod vlivem alkoholu a jeho reakce mohou být těžko předvídatelné,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Kromě řešení nahlášených událostí strážníci nyní pravidelně kontrolují vytipovaná místa, kde se bezdomovci v minulosti často zdržovali. Jde zejména o některé opuštěné objekty, čekárny některých institucí a podobně.

„Vyhledávaná z jejich strany je bývalá restaurace Atlantik. I když byl vstup do objektu mnohokrát zabezpečen, bezdomovci se vždy dostali po čase dovnitř. Vzhledem ke stavu budovy i tomu, že si v objektu často rozdělávali oheň, hrozilo velké nebezpečí.

Tento problém padne ve chvíli, kdy začne demolice Atlantiku a stavba nového objektu, který je v plánu,“ vysvětlil Horák.

Velkým problémem je mezi bezdomovci alkohol. V opilosti se často stává, že usnou na lavičkách případně na chodníku. „Tam jim samozřejmě hrozí přinejmenším podchlazení, v horším případě i smrt. V uplynulých letech strážníci několik jedinců zachraňovali. Je třeba zdůraznit, že s bezdomovci jednáme se zvláštní péčí. Mám na mysli to, že každému hlídka nabídne možnost pobytu v azylovém domě v Děčíně. Bohužel, naprostá většina z nich tuto možnost odmítá vzhledem k tomu, že v azylovém domě by museli dodržovat určitá pravidla, což nehodlají akceptovat,“ dodal ředitel.

Několik zadržených řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, si mohou strážníci připsat do statistik. První lednové týdny tak kopírují trend loňského roku. Intenzivní postup vůči opilým motoristům patří k prioritám děčínské městské policie.

„Už vloni jsme avizovali, že zahajujeme dlouhodobou akci zaměřenou na tuto problematiku, na čemž se pro letošní rok nic nemění. Důkazem toho jsou události prvních lednových týdnů,“ uvedl Marcel Horák.