„Ve většině případů se chodí vyspat do vytápěných prostor,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou děčínská nemocnice spadá, Jiří Vondra. Nepořádek po sobě ale podle mluvčího nenechávají.

Bezdomovci do areálu děčínské nemocnice chodí především ve večerních a nočních hodinách a v chladnějším období, hlavně v zimě. V tomto ročním období jejich přítomnost řeší personál nemocnice prakticky denně. Letošní duben je navíc chladný – jejich „sezona“ se tak prodlužuje.

Podle vedení nemocnice nejsou bezdomovci agresivní. „Přestože jsou zaměstnanci poučeni o možnosti přivolání městské policie, ne vždy ji volají,“ doplnil Jiří Vondra.

Bezdomovce, kteří potřebují ošetření, přiveze do nemocnice rychlá záchranná služba. Pokud jim ale nic není, bývají z areálu vykázáni. Pokud se to nedaří, zaměstnanci nemocnice volají strážníky.

„Personál jim řekne, ať odejdou, ale oni nereagují s tím, že nikam nepůjdou, že se chtějí vyspat. Od toho jsou tu pak strážníci, na ty už reagují úplně jinak,“ uvedl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík s tím, že strážníci mají o pohybu bezdomovců přehled.

„Hlavně během zimního období máme vytipovaná místa, kam chodí bezdomovci nocovat a kde to lidem není příjemné. Jedním z těch míst je právě nemocnice,“ dodává Tomáš Pavlík.

I v nedalekých Teplicích řeší podobné problémy. Tam bezdomovci zaměstnávají záchranku.

„Už několikrát jsme vyjížděli zbytečně k opilým lidem, kteří se poflakují po lavičkách. Nejprve si nás zavolají, že jim je špatně a že umírají. Když pak přijedeme na místo, tak ošetření odmítnou,“ stěžuje si člen posádky sanitního vozu v Teplicích. „A nebo tam už ani nikdo není,“ dodává.

Během zimy sanitky opakovaně během týdne zajížděly na pěší zónu v Krupské ulici v centru Teplic. U výparníku místní banky se zde ohřívali bezdomovci. Bivakovali zde celé dny a noci.

„Byl to problém. Jeden z nich na tom asi nebyl zdravotně nejlépe. Jeho kamarádi mu sem několikrát prý volali záchranku. Ale právě alkohol je často příčinou zdravotních problémů u těchto lidí,“ řekl Deníku Michal Chrdle, ředitel teplických strážníků. Pomoc s případným ubytováním většinou odmítají.

Čas od času bezdomovci sami žádají ošetření přímo na teplické chirurgické ambulanci. Podle místních sester si stěžují na bolesti břicha a nebo si vymýšlí jiné zdravotní problémy s cílem nechat se hospitalizovat.