Když mezinárodní rychlík směřující do Německa zastavil o půl deváté večer ve čtvrtek na děčínském nádraží, z vlaku kromě cestujících vystoupili čeští a němečtí policisté. Na cestě z Ústí do Děčína zkontrolovali doklady všech cestujících. Dva cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR neměli zdravotní pojištění a dostali na místě pokutu. Kromě toho ve vlaku nalezla cizinecká policie ženu se čtyřmi dětmi ve věku 2 až 6 let. Jela do Německa z Ústí bez jakýchkoliv dokladů. Musela V Děčíně vystoupit z vlaku a cizinecká policie zjišťovala totožnost ženy i dětí.

O dvacet minut později v dalším vlaku byl zadržen Čech odsouzený na pět let, úmyslně se vyhýbal nástupu trestu a skončil proto ve vazbě v Litoměřicích. Cestoval přes SRN do Španělska.

U jednoho cizince našli policisté padělaný pas, jeden byl vyhoštěn, protože dva roky se toulal po Čechách bez pobytového víza, 4 Vietnamci a 2 Íránci byli předvedeni k prokázáni totožnosti, dva cizinci byli zadrženi a eskortováni do záchytného zařízení a 2 celostátně hledaní občané ČR byli předáni do vazby.

Akce měla především preventivní charakter. Největší efektivitu měly kontroly prováděné na Ústecku.

„Akce prokázala, že největší pohyb problémových osob může být ve vlacích. Cílem akce bylo s maximálním počtem techniky a policejních hlídek prověřit pohyb cizinců na všech vlakových a autobusových spojích. Nejde o jednorázovou akci. Budou následovat ještě další, ale tato byla úvodní,“ uvedl Miroslav Vlach z oblastního ředitelství cizinecké policie.

Ředitel ústeckého ředitelství cizinecké policie Jaroslav Zeman uvedl, že cizinecká policie kontrolovala ve dvou dnech všechno, co stálo na kolejích, protože může docházet k přejezdu státní hranice běženci v různých konstrukčních dutinách vagonů.

Na nákladních vlakových nádražích byla provedena kontrola všech odstavených vlakových souprav i speciálních vagonů určených k přepravě kapalin a dřeva. Kontrolováno bylo cizineckou policií celkem 205 objektů.