Původní vyhláška, která se nelíbí antimonopolnímu úřadu, přesně vyjmenovává místa, kde mohou být ve městě herny a kasina, včetně přesně stanoveného počtu automatů v hernách. Úřad ale tvrdí, že je taková vyhláška diskriminační. S městem kvůli tomu již zahájil i správní řízení. Jeho výsledkem by mohlo být zrušení stávající vyhlášky, 
a tím konec regulace hazardu ve městě.

„Reagovali jsme na to, co nám úřad vytkl. Pokud by nám Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil vyhlášku, vzniklo by vakuum, ve kterém by hazard nebyl regulován ve městě vůbec," řekl před hlasováním náměstek primátorky Jiří Anděl. „Cílem vzniku nové vyhlášky bylo zabránit tomu, že někdo využije třech měsíců do platnosti nového zákona o hazardu 
a nekontrolovatelně se tady objeví řada heren," doplnil Anděl.

Schválení vyhlášky ale neznamená, že herny okamžitě zmizí z města. Herny totiž dostávají licenci na určitou dobu. A teprve po vypršení těchto licencí budou postupně ubývat. Nová povolení již od města nedostanou.

Zda to bude mít dopad na městský rozpočet je zatím těžké odhadnout. Záleží totiž na tom, kolik firem si požádá o otevření kasina. To ale není jednoduché. Firmy musí složit kauci dvacet milionů korun.

Tuto kauci od Nového roku loterijní zákon snižuje na polovinu, tedy deset milionů. Kromě toho musí mít firmy provozující kasina základní jmění nejméně třicet milionů korun.

„Herny jsou největší problém. Kumuluje se v nich to nejhorší, tedy drogy nebo kriminalita. Sami vyléčení gambleři přiznávají, že největším problémem jsou právě herny. Do kasin totiž nemají takový přístup. Já osobně jsem ale pro úplný zákaz hazardu," řekl Deníku po schválení návrhu nové vyhlášky radou před několika dny člen komise prevence kriminality Lukáš Herich, který zároveň šéfuje děčínské pobočce Probační 
a mediační služby.

Změnu městské vyhlášky regulující hazard přivítala také městská policie.

„Věřím, že dojde k posílení ochrany veřejného pořádku a posílení pocitu bezpečnosti ze strany obyvatel města," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Novou vyhlášku posoudil nejen městský právník, ale také ministerstvo vnitra. Ani právník, ani ministerští úředníci v nové vyhlášce žádnou diskriminaci již nenašli.

Pro Děčín je to již několikátá vyhláška regulující hazard ve městě, kterou zastupitelé schválili. Ta úplně první zcela zakazovala provozování hazardu ve městě. Zakazovala tak jak herny, tak i kasina.

Po přibližně roce a půl projednávali zastupitelé regulační vyhlášku znovu. Tentokrát vyhláška přesně vyjmenovávala místa, kde je možné si otevřít hernu nebo kasino.

Zároveň také určila nejvyšší možný počet automatů v jedné herně na jednoho provozovatele a otvírací dobu heren. Ty mohou nyní mít otevřeno pouze od 12 do 22 hodin.

Právě to se nelíbilo antimonopolnímu úřadu, který takovou vyhlášku považuje za diskriminační.

Hazard například plošně zakazuje vyhláška v Chomutově. V Teplicích na konci loňského roku zastupitelé rozhodli omezit provoz automatů a videoterminálů také pouze na kasina.

Přísnější jsou nyní také pravidla pro návštěvníky kasin. Ti se musí u vstupu prokázat občankou, od příštího roku vzniknou také registry lidí pobírajících sociální dávky. Ti si v hernách ani v kasinech nebudou moci zahrát.