Ochránci přírody 
z Agentury ochrany přírody požadují rozšíření evropsky významné lokality Labské údolí. Děčín ale s takovým rozšířením nesouhlasí, výrazně by totiž zasáhlo do rozvoje města. Kromě jiného by s největší pravděpodobností znemožnilo výstavbu plavebního stupně na Labi – jezu.

Rozšíření evropsky významné lokality se připravuje již řadu let. Vyžaduje si je totiž směrnice Evropské unie 
a ochránci přírody tak o její rozšíření museli požádat.

„Bylo potřeba doplnit dva druhy modrásků a rozšířit území ochrany v rámci systému Natura 2000. Směrnice nařizuje určité kvóty a druhy, při kterých je nutné danou lokalitu rozšířit," vysvětluje zástupce vedoucího oddělení sledování stavu biodiverzity Jiří Bělohoubek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Natura 2000 je soustava chráněných území, která vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.

Se záměrem rozšíření ale ochránci přírody výrazně narazili u nejvyššího děčínského vedení. Žádost o rozšíření lokality totiž dostala k posouzení rada města. A ta s rozšířením evropsky významné lokality Labské údolí nesouhlasí.

„Nesouhlasíme s rozšířením území Natury 2000. Z hlediska územního plánování se návrh na zařazení nové lokality Labské údolí do národního seznamu evropsky významných lokalit zásadním způsobem dotýká koncepce řešení stávající i nově zpracované územně plánovací dokumentace města Děčín," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Nejvíce problémů by rozšíření evropsky významné lokality nadělalo v souvislosti se zamýšlenou výstavbou plavebního stupně pod Děčínem.
„Plavební stupeň by byl významným zásahem do evropsky významné lokality. A jako takový by pravděpodobně nemohl být postaven, rozšíření by jeho stavbu zablokovalo," připouští Bělohoubek.

Nesouhlasem děčínské rady města ale snahy o rozšíření nekončí. S největší pravděpodobností jej nyní bude řešit ředitelství Agentury ochrany přírody, pod kterou jednotlivé chráněné krajinné oblasti spadají.

„Následovat pak bude s největší pravděpodobností mezirezortní jednání, protože výhrad je více," dodává Bělohoubek.

„Protože v rámci soustavy Natura 2000 jsou chráněny druhy a stanoviště, které jsou v naší přírodě přítomny jen díky lidské činnosti, není cílem v těchto chráněných územích zcela vyloučit vliv člověka. Naopak, vhodný management těchto lokalit je nutný pro jejich udržení. Zakázány jsou jen takové činnosti, které mají negativní vliv," uvádí výslovně web nature.cz zaměřený na informování o soustavě chráněných území evropského významu Natura 2000.

Za celkovou přípravu systému Natura 2000 v České republice totiž odpovídá ministerstvo životního prostředí.

S výstavbou jezu přitom počítají všechny dlouhodobé rozvojové dokumenty, které Děčín má.

„Plavební stupeň je navržen v platném Územním plánu města Děčín a jeho koncepce je respektována i novým Územním plánem města Děčín, který je v současné době ve stadiu zpracovaného návrhu ve variantách," dodává Lakomá.

Pokud vše půjde podle představ ministerstva dopravy, mohl by se začít stavět jez 
u Děčína v roce 2017 nebo 2018, hotovo by pak mělo být do tří let. Nejprve je nutné ale projednat vliv stavby na životní prostředí.

Ne všichni se stavbou 
plavebního stupně ale souhlasí.

„Snaha protlačit jez trvá od roku 1992 a dosud za utracené miliardy nebylo Ředitelství vodních cest schopné předložit takový návrh, který by neporušoval zákony. Do konce roku může investor přijít s nějakým doplněním nepodařené dokumentace z roku 2011, ale kouzlo s vyřešením celého procesu asi ani letos nevyjde," řekl před časem Deníku Kamil Repeš z hnutí Arnika v Děčíně. Ekologové upozorňují, že problémy se splavností má 
i část Labe v Německu.

Navrhované rozšíření se ale nedotýká jen Děčína, ale i dalších obcí ležících podél Labe 
v několika okresech.

EVLEvropsky významná lokalita (EVL) je jedním typem chráněných území v rámci soustavy NATURA 2000.
Termín evropsky významná lokalita je českým ekvivalentem anglického Sites of Community Importance (SCI).
V rámci těchto lokalit jsou chráněna evropsky významná stanoviště a evropsky významné druhy. 
Evropsky významná stanoviště 
a evropsky významné druhy jsou vyjmenovány v přílohách směrnice O stanovištích (92/43/EHS), seznam evropsky významných stanovišť a druhů vyskytujících se v ČR je vyjmenován ve vyhlášce MŽP 166/2005 Sb.
Evropsky významná lokalita je legislativně podložena v zákoně O ochraně přírody a krajiny (114/1992), který implementuje evropskou směrnici O stanovištích (92/43/EHS).
Evropsky významná lokalita je zařazena nařízením vlády ČR do tzv. národního seznamu.
Po schválení Evropskou Komisí je zapsána do tzv. evropského seznamu. Jako EVL jsou také chráněny sporné lokality.
⋌Zdroj: www.nature.cz