Každý rok si Jiří Vokřál z Děčína na silvestrovskou noc nakupoval desítky raket, aby mohl o půlnoci vystřelit parádní ohňostroj. Letos bude u Vokřálů téměř tma. Zasáhla krize a Jiří nemá peníze na to, aby si pořídil takové množství raket a petard jako v minulých letech. „Koupil jsem jen několik raket a bouchacích sirek, abych neporušil tradice, ale bude to slabé,“ řekl s viditelným smutkem v hlase Jiří.

Zřejmě není sám, kdo na zábavní pyrotechniku nemá peníze.

„V předešlých letech už dva týdne před Mikulášem město bouchalo a střílelo, měli jsme plné ruce práce, letos byl ale neobvyklý klid,“ potvrdil zástupce ředitele děčínské městské policie Jiří Schwarz. Letos strážníci ani nemuseli nikomu pyrotechniku sebrat jako loni. „Začátkem loňského prosince jsme sebrali několik desítek světlic, raket, bouchacích sirek a podobné zábavné pyrotechniky dětem, kterým podle zákona zábavná pyrotechnika do rukou nepatří. Strážníci je přistihli, když je házeli nejen po sobě, ale i pod stojící auta nebo do chodeb obytných domů,“ vzpomněl případ Schwarz.

Strážníci nabádají k opatrnosti

I když ohňostroje o Silvestru nebudou letos zřejmě tak masivní jako v dřívějších letech, přesto strážníci nabádají k opatrnosti. „Hlavně by pyrotechniku neměly dostat do rukou děti. Pokud už někdo bude doma ohňostroj odpalovat, měl by dodržet několik zásad. Především by se měl držet návodu, neodpalovat to proti lidem, na auta, na domy či do oken sousedům. Také by rakety neměly létat do lesa či do nějakého křoví v parku. Prostě odpalovat je na volném prostranství, kde nemohou napáchat žádné škody,“ poradil Schwarz. Strážníci budou sloužit v běžném obsazení, další budou mít pohotovost. Stejně tak policisté. „Samozřejmě ohňostroje budeme tolerovat, stejně jako popíjení na ulicích, ale nesmí veselí přerůst ve výtržnictví, pak bychom museli zakročit,“ pohrozil Schwarz.

V děčínské nemocnici zatím nemuseli ošetřit žádného zraněného po výbuchu petardy. Jinak tomu ale bylo v Praze. Tam v pondělí večer vybouchly petardy v ruce mladému muži. Skončil v nemocnici s poraněním obličeje.

Z petard mají strach někteří lidé strach. „Silvestr je pro mě utrpením. Bydlím v sídlišti a to nevíte, kdy vám některá z těch raket skončí v obýváku. Loni jsme ji měli na balkoně, naštěstí nenapáchala žádné škody, vyprskala, ale já jsem celou dobu trnula, co zapálí,“ tvrdila Jana Šimečková z Děčína.

Také majitelé psů nemají silvestrovské oslavy v oblibě. Zvířata, která mají mnohonásobně lepší sluch než lidé, neskutečně trpí. „Sice veterináři radí dávat psům léky na uklidnění, ale já s tím dobrou zkušenost nemám. Neumím to zřejmě načasovat, protože náš pes se hned s prvním výbuchem vzbudí a začne utrpení pro něj i pro nás,“ povzdychla si Alena Hromádková, majitelka brazilské fily. Přesto veterináři utišující léky doporučují. „Je třeba vyzkoušet jak léky na psa účinkují ještě před tím, než začne silvestrovský rámus, v kritický den pak majitel ví, kdy psovi lék podat,“ poradil děčínský veterinář Martin Hanzlík.