Ve většina České republiky je to ale kvůli bujarým oslavám nesplnitelný sen. U nás jsou totiž jen čtyři místa, kde se nesmí odpalovat ohňostroje. Jedním z nich je České Švýcarsko.

Všechny čtyři národní parky budou poslední noc v roce oázou klidu už podruhé. Celoroční zákaz používání pyrotechniky v nich platí od loňské novely zákona o ochraně přírody. Hlavní snahou je chránit divoce žijící zvířata. Záblesky a hlasité výbuchy by u nich mohly vést ke stresu a panice, která by je mohla stát život.

„Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ vysvětluje mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Ohňostroje se nesmějí používat ani na Šumavě, v Krkonoších a Podyjí.

„Nám to v okolí bouchá souvisle od listopadu do ledna. Naše kočky se bojí a vůbec nejhorší je, když to nikdo nečeká. V lepším případě někam zalezou nebo porazí květináč, v horším někdo skončí poškrábaný,“ popsal jeden z diskutujících na Facebooku.

České Švýcarsko je oproti ostatním národním parkům atypické. S výjimkou Mezné a Mezní Louky v něm totiž nejsou žádné obce, žije v něm tak naprosté minimum lidí. Ochránci přírody se proto snaží apelovat především na ty, kteří žijí v obcích na okraji národního parku.

Tedy například v Doubici, Jetřichovicích nebo Brtníkách. Všechny tyto vesničky spojuje oblíbenost mezi chalupáři. Problematické mohou být podle správy parku hlavně dvě místa - Tokáň a Zámeček u Vysoké Lípy.

„Cílem kampaně je především osvěta návštěvníků a místních obyvatel, aby si uvědomili, že ticho a klid jsou také jednou z přidaných hodnot národního parku,“ vysvětlil Richard Nagel ze Správy národního parku České Švýcarsko.

Lidé však mohou správu zažádat o výjimku, letos správa parku v Krásné Lípě dostala takovou žádost jen jednu. Ale přesto na střílení petard nedošlo.

„Žadateli jsme vysvětlili, že to není úplně dobrý nápad a že naopak chystáme společnou kampaň s ostatními parky, jejímž cílem je eliminace podobných aktivit na území národních parků,“ řekl Richard Nagel s tím, že žádost nakonec onen člověk sám od sebe stáhl.

Přesto se čas od času podobným excesům v Českém Švýcarsku nevyhnou, především v době oslav německého Dne otců, který je kromě jiného spojený s nadměrným pitím. Jednou tak museli strážci spolu s policií řešit odpalování dělobuchů přímo v soutěskách Kamenice.

Silvestrovské ohňostroje jsou přitom nejen zdrojem velkého hluku a pro mnohé nepříjemných záblesků, ale také značného znečištění.

Každoročně je možné na měřicích stanicích Českého hydrometeorologického ústavu sledovat strmý růst koncentrace drobného polétavého prachu. Některé hodnoty velmi nebezpečného prachu během loňské silvestrovské noci stouply až osminásobně, podobně jako v předchozích letech.