Kopat na severu Čech druhou ligu rozhodně není pro hráče cesta k milionům. Naopak, je to spíše práce pro srdcaře. Hráči druholigového Varnsdorfu totiž berou měsíční pevný plat maximálně 25 tisíc korun. Další peníze si ale mohou hráči „vykopat" pomocí bonusů.

FK Varnsdorf našel několik týdnů po fotbalových Teplicích odvahu a zveřejnil, v jakém platovém rozmezí se pohybují jeho hráči.

Plat? Šest až
25 tisíc korun

„Je to rozmezí 6 – 25 tisíc. Konkrétní nebudeme, ale s rozpětím platů rozhodně nemáme žádný problém," řekl Děčínskému deníku ředitel klubu Vlastimil Gabriel. Kolik konkrétně berou jednotliví hráči ale neprozradil. V utajení zůstává i výše bonusů.

„Není na tom nic zvláštního. Nikoho jsme tím neohrozili, myslím, že to je naprosto v pohodě. Určité reakce už jsem zaregistroval. Drtivá většina lidí si totiž myslela, že tu kluci berou daleko větší sumy," tvrdí Gabriel.

Samotný ředitel Varnsdorfu žádný plat nepobírá, stejně jako řada dalších zaměstnanců.

„Svou funkci vykonávám, protože mně Varnsdorf přirostl k srdíčku. Hodně lidí okolo klubu tu je jako dobrovolníci," zdůraznil.

Varnsdorf hraje již třetím rokem druhou fotbalovou ligu. Jak se platy hráčů vyvíjely od postupu z České fotbalové ligy?

„Když jsme postoupili, řekl jsem hráčům, jestli chtějí za stávajících platebních podmínek hrát vyšší soutěž. Všichni řekli, že do toho jdou. Dva roky tak měli prakticky stejné platy. Až ten třetí rok ve druhé lize se jim finanční podmínky zlepšily. Naším cílem není přeplácet hráče, ale vychovat je, aby mohli předávat zkušenosti mladším a případně přestoupit do lepšího klubu," říká ředitel Varnsdorfu.

Z klubu nikdo neodešel

V zimní přestávce měli lákavé nabídky z nejvyšší soutěže jak trenér Zdenko Frťala, tak záložník Ladislav Martan. Oba zůstali.

„Zdenko Frťala má svůj rozum. Je to stále mladý trenér 
a určitě se rozhodne v tom správném období. Zato 
u Martana mne to překvapilo ze dvou pohledů. Nejprve velmi příjemně, že zachoval určitý vztah k našemu klubu. Ale vím, že předtím říkal, že kdyby se nějaká taková nabídka naskytla, tak by neváhal. Já mu samozřejmě přeji, aby mu to za nás stále dobře kopalo," dodává Gabriel.

Samotní hráči FK Varnsdorf se zveřejněním platového pásma problém nemají.

Fotbalistům 
to nevadí

„Vůbec mi to nevadí, je to naopak dobře. Hodně lidí, třeba 
i v legraci, na nás naráží, že tu vyděláváme třeba sedmdesát tisíc. Jsme pořád skromný klub. Ani ve druhé lize  nepatříme finančně k těm nejlepším. Když to porovnám s Teplicemi, tam je vidět, že za nimi stojí silný sponzor," říká varnsdorfský záložník Matěj Kotiš.

„V naší éře se sice platy nezveřejňovaly, ale pokud s tím nemá problém vedení našeho klubu, které tak chce předejít různým spekulacím, tak já už určitě ne. Zveřejnění platů mi nevadí. Tohle téma rozpoutaly Teplice. Třeba to fotbalu pomůže a lidé začnou chodit na stadiony víc. Fanoušci mají často mylné informace 
a představy, že jsou hráči placeni královsky," řekl varnsdorfský trenér Zdenko Frťala.

Atmosféru v kabině podle něj zveřejnění platů nepoškodí. „Všichni hráči, kteří u nás působí nebo hostují, jsou od počátku s jasnými finančními mantinely srozuměni. Samozřejmě, i tohle se dělá diplomaticky a ne úplně konkrétně, aby se nějakým vztahovým problémům předešlo. 
U nás je všechno v pořádku. Jestli si hráči nezávidí? S tím opravdu problém nemáme," dodal Frťala.

V poslední době se v Kotlině mluví o tom, že aktuálně čtvrtý tým druhé ligy by se případného postupu nebál. „Pozvali jsme si licenčního manažera svazu a probrali s ním základní věci, například zázemí. V polovině března nám dá vědět co a jak a my oslovíme jak město, tak sponzory. Třeba to bude stát 70 miliónů a oni se mi na městě vysmějí, že jsem blázen. Ale uvidíme koncem března. Postup do nejvyšší soutěže by byl pro celý region jakousi fotbalovou pohádkou," dodal závěrem Vlastimil Gabriel.