Poslanec Vladimír Šoltys je děčínským zástupce ODS na kandidátce do komunálních voleb. Má už za sebou jedno volební období. Nyní kandiduje ze sedmého, nejspíš nevolitelného místa.

Jste jediným děčínským poslancem a zároveň kandidátem č. 7 za ODS do voleb, jak hodnotíte uplynulé čtyři roky v poslanecké lavici?
Pro mě to byla výzva. Šel jsem do Sněmovny s nějakými představami a idejemi, které ovšem v té sněmovní realitě vzaly rychle za své. Na druhou stranu politika je o službě občanům a já mám pocit, že za mnou jsou výsledky, které za mě hovoří. Podílel jsem se na zákoně o policii na stadionech, hájil jsem, někdy i proti mé straně, zájmy živnostníků a pomohl jsem získat prostředky pro náš mnohdy tak opomíjený region. Rozhodně mám tedy pocit, že bych měl na co navazovat.

Nejvíce jste na sebe upozornil letos na jaře, kdy jste proti vůli své strany navrhl snížit DPH pro vybrané skupiny živnostníků (kadeřnictví, restaurace atd.). Jak se na tuto Vaši snahu dnes koukáte?
Je to stále boj a já jsem přesvědčen, že jsem měl pravdu. Ten můj návrh byl výrazným prorůstovým a protikrizovým opatřením, které bylo v souladu s programem a hodnotami, které reprezentuje ODS. Živnostníci dostávají v této zemi nejvíce za uši, navíc jsme to lidem před volbami slíbili a já cítil povinnost to splnit. Bohužel ČSSD a ODS se dohodly na něčem jiném, ale taková je politika. Kolegové, kteří jsou na pěkných místech kandidátky, to podpořili, mně nezbývá než se spoléhat na preferenční hlasy od voličů.

V čem vidíte největší problémy Děčínska?
Nezaměstnanost je největší problém našeho regionu a určitě je potřeba ji řešit. Je to chyba celého systému. Problematiku práce a vytváření pracovních míst je třeba řešit legislativou a zjednodušením podmínek pro podnikatele a živnostníky a já svými zkušenostmi z oboru na ty věci koukám jinak než spousta mých kolegů ze Sněmovny. Vytvoření pracovních míst přímo souvisí i s rozvojem regionu a zde musíme všichni táhnout za jeden provaz. Jako živnostník jsem zažíval situace, kdy za mnou přišli lidé z úřadu práce a chtěli po mně razítko, že u mě byli, nikoliv práci. Dobré podmínky pro podnikání a motivace pracovat, to jsou nezbytné předpoklady pro prolomení současné situace.

Významným regionálním tématem v oblasti zaměstnanosti je i výstavba jezu na Labi a dálničního přivaděče, jaký k tomu máte postoj?
Splavnost Labe je špatná, ale jedná se o malou skupinu lidí, která je tím postižená, takže ten poměr cena / výsledný efekt je neúměrný. Platit nějakých 7 miliard korun za jez s tím, že to dá práci 50 lidem, se mi zdá v době krize jako mrhání penězi, na druhou stranu jez má i svá pozitiva, ať už ekologický nebo turistický aspekt, nicméně je to drahá sranda. Přivaděč je kapitola podstatně důležitější pro celý náš region a jeho obyvatele. Zde je třeba opravdu co nejrychleji napojit Děčín na dálnici a využít nejsnazšího a nejlevnějšího projektu, tedy variantu Kozí dráha.

Kozí dráha však v poslední době ožila. Společnost Student Agency se snažila upozornit na neexistenci konkurence na železnici a na postup kraje při vybírání svého dopravce, jaký je Váš názor?
Jednoznačně je to pozitivní tah. Konkurence výrazně pomáhá kvalitě i výsledné ceně. Dnes České dráhy nikdo nenutí k tomu zlepšit služby. Jsem přesvědčen o tom, že tady udělaly kraje chybu.

Ústecký kraj má pověst kraje, kde strany ovládají regionální kmotři, kde dochází k účelovým masovým náborům, proč k tomu podle Vás dochází a jaký z toho máte pocit?
Podívejte, celé je to postavené na základní rovnici, že politika a byznys jsou svázané pupeční šňůrkou a vzájemně se ovlivňují. Tak to má být, ale ty věci musí být v rovnováze a nám se to na severu vymklo z rukou. Určitě za to můžou specifiky a dějiny regionu, ale na to se nemá cenu vymlouvat, je to problém a my ho musíme řešit.

Proč by měli lidé volit ODS?
Na rozdíl od sociální demokracie děláme realistickou politiku bez populistických slibů. Jde nám o podporu podnikání a tím pádem i o vytváření pracovních míst. Chceme minimální stát a nízké daně. Rovněž ale chápeme potřebu solidarity ve společnosti. Na rozdíl od sociálních demokratů však nechceme lidem naservírovat vše až pod nos a tím si je koupit, ale solidaritou rozumíme to, že lidem dáme prut, aby si tu rybu ulovili sami.

Zpracoval: Filip Ušák