Pětatřicetiletý Jiří figuruje v evidenci nezaměstnaných na děčínském úřadu práce už delší dobu. Nedoučený zedník se totiž s každou nabídkou nového zaměstnání hned tak nespokojí. Těch příležitostí měl už dost, ale chuť pracovat mu vždycky vydržela jen pár měsíců. Víc se mu zřejmě zamlouvá život spojený s výplatou finanční podpory v nezaměstnanosti a nebo jiných občasných sociálních dávek.

„Takových známých firem máme mezi našimi klienty více. Od počátku příštího roku musí ale při hledání pracovního uplatnění prokazovat větší úsilí, než dosud. Začne totiž platit přísnější zákon o zaměstnanosti,“ připomněla vedoucí zprostředkova­telského oddělení děčínského úřadu práce Marie Gutová.

Legislativní změny budou vstřícnější k lidem s aktivnějším přístupem při hledání nové práce. Nezaměstnaným bez zájmu o jakoukoli nabízenou možnost uplatnění ale život ještě víc zkomplikují. Z evidence uchazečů o zaměstnání bude vyřazen například i ten, kdo po pěti měsících nezaměstnanosti odmítne bez vážných důvodů nabízenou rekvalifikaci.

„Dosud se za maření součinnosti s úřadem práce považovaly případy, kdy takoví lidé odmítali vhodné zaměstnání. Když se nechtěli zapojit do rekvalifikace, neměli jsme možnost je nijak postihovat. Teď podle přísnějšího zákona takové odmítnutí budeme brát rovněž jako nezájem o spolupráci s naším úřadem,“ vysvětlila Marie Gutová.

Nemusí jít přitom vždy jen o tradiční profesní rekvalifikaci, ale chystá se i cyklus kurzů, na které bude možno využít peníze z Evropského sociálního fondu a dalších zdrojů.

„Mnozí lidé, kteří opakovaně a neúspěšně shání práci delší dobu, postupně ztrácejí motivaci zaměstnání hledat. Nevědí, jak se připravit na přijímací pohovor u potencionálního zaměstnavatele, jak si napsat životopis, neumějí upozornit na své schopnosti a přednosti. Podobné kurzy mohou významně pozvednout sebevědomí a znásobit naději, že si tihle lidé práci později najdou,“ poznamenala Šárka Leskauerová, která s nezaměstnanými spolupracovala jako poradkyně projektu společnosti Praemia.

Z přísnějšího zákona mimo jiné vyplývá, že podporu nedostane uchazeč o práci, který v posledním půl roce před evidencí na úřadu bez vážných důvodů opakovaně, nejméně dvakrát, ukončil vhodné zaměstnání, které mu zprostředkoval úřad práce. Toto opatření je varováním pro nezaměstnané, kteří pouze předstírají spolupráci s úřadem a přitom upřednostňují dávky před možností vlastního výdělku.

Mezi novinky patří i to, že nezaměstnaný dostane během prvních dvou měsíců podporu ve výši pětašedesáti procent průměrného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání, další dva měsíce to bude padesát a poté pětačtyřicet procent. Dnes se vyplácí první tři měsíce jen padesát a pak pětačtyřicet procent. Doba vyplácení dávek se ale od počátku příštího roku zkrátí o měsíc. Do padesáti let věku potrvá pět , mezi padesáti a pětapadesáti lety osm a nad pětapadesát let to bude jedenáct měsíců. Na pozoru se musí mít firmy, které se obohacují nelegálním zaměstnáváním. Za porušení zákona mohou místo stávajících dvou dostat maximální pokutu až pět milionů korun.

Ve složitější situaci se ocitne i samotný děčínský úřad práce. V rámci balíčku vládních opatření na zeštíhlení státního úřednického aparátu by měl snížit celkový počet svých zaměstnanců o deset procent.

„I když uděláme některá organizační opatření, můžeme ušetřit dva lidi. Nic zatím ještě není rozhodnuto. Další úbytky pracovníků ale nebudou bez rizika, že to nebude mít dopady na naše klienty,“ reagoval Jiří Král, ředitel děčínského úřadu práce. Povinnost zajišťovat stejný a v některých případech v souvislosti s novým zákonem i širší rozsah služeb s menším počtem pracovníků může znamenat, že například na zaevidovaní mezi nezaměstnané si lidé počkají delší dobu. Úřad by nejspíš také musel omezit nebo dokonce zrušit některé nadstandardní poradenské a další služby a akce.