O desítky tisíc korun přijdou členové představenstva a dozorčí rady děčínského dopravního podniku. Město, které je jediným vlastníkem dopravce, se totiž rozhodlo snížit rozpočet pro tyto orgány na polovinu.

„Výše měsíčních odměn členům představenstva a dozorčí rady byla velmi diskutovaným tématem již v době povolebního vyjednávání. S koaličními partnery jsme si dali jako prioritu úkol tyto odměny snížit," řekla Marie Blažková, primátorka města.

Odměny v představenstvu 
a v dozorčí radě se v poslední době staly terčem velké kritiky, která ovládla především sociální sítě.

„Členové představenstva berou měsíčně víc než leckterý pracující děčínský občan, který nakonec tím předraženým MHD jezdí třeba právě do práce. Pokud by DPMD byl prosperující podnik, tak neřeknu ani popel," napsal jeden z uživatelů facebooku na sociální síť. Naráží zejména na to, že dopravní podnik dostává každoročně téměř padesát milionů korun z městského rozpočtu na úhradu prokazatelné ztráty. To se ale týká všech dopravců fungujících v režimu veřejné služby, nejen městských dopravních podniků.

Nižší odměny pro členy představenstva a dozorčí rady začnou platit od března. Předseda představenstva na odměnách přijde měsíčně o 13,5 tisíce korun, doposud bral dvojnásobek.

„Nešli jsme do dopravního podniku proto, abychom brali odměny. Ale proto, aby dopravní podnik fungoval dobře. Takže s tím rozhodně nemám problém," říká nový předseda představenstva Vladislav Raška.

Člen představenstva nově dostane devět tisíc a člen dozorčí rady ještě o dva tisíce korun méně.

„Valná hromada, kterou je v tomto případě rada města, každoročně schvaluje objem finančních prostředků na odměny pro období červenec až prosinec probíhajícího kalendářního roku a prvních šest měsíců následujícího roku, a to při projednávání výroční zprávy představenstva akciové společnosti za předchozí kalendářní rok," vysvětluje náměstek primátorky Jiří Anděl.

„Důvodem snížení odměn nebyla ekonomická situace podniku, proto nevylučuji, že odměny v budoucnu opět navýšíme. Závisí to ovšem na odvedené práci a výsledcích hospodaření," doplnila primátorka. Zástupci politického hnutí Ano věnují svou odměnu na dobročinné účely. Na ty dává peníze dlouhodobě také náměstek primátorky Valdemar Grešík.