Platnost modrých kartiček pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny končí. Jde o tzv. Evropský zdravotní průkaz, který tato pojišťovna zavedla po vstupu naší republiky do Evropské unie.

„Odjíždím na delší čas za hranice. Průkaz musím mít s sebou. Co mám ale teď dělat, to opravdu nevím,“ zhrozil se Rudolf Mašek z Děčína, když uslyšel zprávu o tom, že jeho průkaz bude za měsíc prošlý. Petra Friedlová, specialista marketingu a komunikace územního pracoviště VZP v Ústí nad Labem, pod které spadá i Děčínsko, řekla, že se lidé nemusí o nic starat, výměna je zajištěná automaticky. Tak, aby proběhla do skončení platnosti průkazu starého. Všeobecná zdravotní pojišťovna byla podle ní první, která v květnu 2004, kdy naše republika vstoupila do Evropské unie, tyto průkazy zavedla. Postupně se přidaly i další pojišťovny.

Mohou žádat i dříve

„Každopádně platí, že Evropský průkaz pojištěnce byl vydaný na pět let, proto se musí nyní vyměnit,“ připomněla úřednice a dodala, že o novou kartičku mohou lidé požádat i dříve než těsně před skončením platnosti. Za výměnu se neplatí, stejně tak je to v případě, když průkaz ztratíte nebo zničíte.

„Kdo potřebuje věc naléhavě vyřešit, pomoc určitě najde na přepážce pobočky. Vystavení nového průkazu trvá zhruba dva týdny, ale klienti, které tlačí čas, mohou dostat i náhradní doklad. To není žádný problém,“ uvedla Friedlová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna musí vyměnit průkazky více než šesti milionům lidí v republice. Stihnout to má od letošního srpna do jara příštího roku. Podobná situace je u dalších pojišťoven, platnost průkazu například končí 230 tisícům klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Většina pojišťoven průkazy sice vymění automaticky, přesto by si každý měl zkontrolovat datum, do kdy jeho kartička platí.

Komplikace s adresou

Komplikace hrozí lidem, kteří mají u pojišťovny nahlášenou nesprávnou adresu. Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková řekla, že budou také vydávat nové průkazy, ale už s platností na deset let. Noví pojištěnci je dostávají rovnou.

„Někde jsem slyšela, že nové průkazy nám přijdou poštou domů. Ale jestli to tak opravdu bude, netuším,“ nechala se slyšet Věra Kupcová z Bynova. Zástupci zdravotních pojišťoven její slova potvrzují. VZP, ale i Pojišťovna ministerstva vnitra a Česká národní zdravotní pojišťovna je budu lidem posílat s předstihem poštou, takže se klienti nemusí o cokoliv starat.

Zvolili jiný postup

Jiný postup zvolila Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance. „Na webu a v regionálním tisku doporučujeme, aby si klienti sami zkontrolovali datum platnosti a případně si jej při nejbližší návštěvě nechali vyměnit na přepážce,“ sdělila Zuzana Brávníková z tiskového oddělení. Od podzimu ale i tato pojišťovna bude nové průkazky zasílat poštou také.

Obecně platí, že se kontrola platnosti průkazky vyplatí. Hlavně lidem, kteří odjíždějí za hranice našeho státu. Zatímco v Česku by byla prošlá kartička jen formalitou, v zahraničí to může znamenat přinejmenším zbytečné komplikace, například platbu vyšších částek v hotovosti. Bez platného průkazu by vás lékař v cizině sice neměl odmítnout ošetřit, ale patrně bude chtít svoji práci zaplatit hotově. Při cestě do Švýcarska nebo Chorvatska ale Evropský zdravotní průkaz neplatí. Do těchto zemí musíte zvolit jinou formu připojištění.

Zpozorněte i „na ulici“, některé pojišťovny už zaregistrovaly případy, že výměnu průkazů zneužívají různí podvodníci. Chtějí po lidech osobní data, obelhávají je a vymýšlejí báchorky, že jim také končí samotné pojištění. „To rozhodně pravda není. Při výměně Evropských zdravotních průkazů jsou klienti samozřejmě dál pojištěni. Na tom se nic nemění,“ zdůraznila Petra Friedlová ze Všeobecné zdravotní pojišťovny v Ústí n.L.

NAĎA KOCÁBKOVÁ