Na dva dny volna se možná mohou těšit zaměstnanci krajského úřadu a krajských příspěvkovek, kteří se nechali očkovat. Na svém posledním zasedání to doporučila rada. Podobný krok zvažují i některé místní samosprávy. Oproti tomu soukromý sektor k podobným motivačním krokům zřejmě nepřistoupí, pro firmy a podnikatele by to bylo příliš nákladné.

O tom, zda očkovaní zaměstnanci hejtmanství a jeho příspěvkovek budou moci být dva dny doma, rozhodne ředitel krajského úřadu Jiří Holub. Hejtman Jan Schiller (ANO) počítá s tím, že by mohlo být do týdne jasno. „Stanovili jsme ale jasné podmínky. Jednak si o to ten zaměstnanec musí sám požádat, takže to nebude plošně. A především volna nesmí zasáhnout do chodu organizace,“ uvedl po jednání rady kraje hejtman, který v tomto kroku vidí motivaci vedoucí k vyšší míře proočkovanosti obyvatel regionu.

Kraj tak vyslyšel výzvu premiéra Andreje Babiše, aby místní samosprávy po vzoru vlády motivovaly své zaměstnance. Ta odsouhlasila dvoudenní volno pro zaměstnance organizací přímo řízených státem. Netýká se to tak nejen úředníků z hejtmanství nebo krajských muzejníků, ale ani drtivé většiny učitelů. Školy totiž nejčastěji zřizují právě kraje a obce, které zaštiťují základní a mateřské školy. Hejtmanství mají na starosti střední školy nebo některé základní umělecké školy.

Andrej Babiš se v Ústeckém kraji postaví proti Ivanu Bartošovi.
Kandiduje 17 stran. O Sněmovnu je o třetinu menší zájem než před čtyřmi lety

V Děčíně, který přímo nebo ve svých příspěvkových organizacích zaměstnává více než tisíc lidí, bude jasno o tom, zda dostanou očkovaní bonifikaci v podobě dvoudenního volna, jasno příští týden. „Po víkendu se sejde pan primátor s panem tajemníkem a budou o této věci jednat,“ uvedla Romana Silvarová z děčínského magistrátu. Již nyní mají zaměstnanci děčínského úřadu každý rok k dispozici čtyři dny indispozičního volna, takzvané sick days.

Dvoudenní prázdniny zatím nedostanou očkovaní ani v Litoměřicích. Podle tiskové mluvčí městského úřadu Evy Břeňové o tom vedení města prozatím nejednalo.

Oproti tomu více než rezervovaně se staví k návrhu především podnikatelé a majitelé malých či středních firem. Pro ně by totiž udělení dalších dní volna znamenalo náklady, které by jim nikdo neuhradil. „My jsme měli už poměrně velké náklady s karanténami, protože první dva týdny nemocenské platí zaměstnavatel. Sice jsme nějaký příspěvek dostali, ten ale celé náklady nepokryl,“ říká Valdemar Grešík, který v Děčíně provozuje jednu z největších továren zpracovávajících bylinky v Česku.

Očkování dětí proti koronaviru. Ilustrační foto.
Známka za očkování? Nestandardní, říkají ředitelé škol v kraji

Stejně tak zůstanou bez dodatečného volna zaměstnanci největší krajské firmy Krajská zdravotní, která zaměstnává téměř osm tisíc lidí. „Naši zaměstnanci a zejména pak zdravotníci se nyní snaží najít čas na zotavenou v rámci řádných dovolených, kterou neměli kvůli pandemii kdy čerpat. Ani teď není plánování volna jednoduchou záležitostí,“ uvedla mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Koncern Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, který k motivaci i v soukromých firmách vyzval, se k dotazu na dny volna nechtěl vyjadřovat. „V různých dceřiných společnostech našeho koncernu je v této záležitosti situace různá a nelze poskytnout jednoznačnou odpověď za celý Agrofert,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Holding Agrofert patří mezi největší zaměstnavatele v České republice, na severu Čech mu patří například Lovochemie nebo Preol v Lovosicích.