Kapacita nového očkovacího centra v Děčíně by měla postupně vystoupat až na 1000 lidí denně. Zpočátku by mělo mít srovnatelnou kapacitu s očkovacím místem v děčínské nemocnici. Zkušební provoz by centrum mělo zahájit na přelomu března a dubna. „Během následujících dvou týdnů bude pokračovat příprava prostor spočívající ve vybavení nábytkem, instalaci IT techniky, připojení na internet,“ uvedla Romana Silvarová z kanceláře děčínského primátora. Příští týden by měla začít příprava podlahy tak, aby splňovala hygienické nároky. Teprve poté bude možné přistoupit k vybavení sálu.

Děčín společně s Krajskou zdravotní vybral Kokos především s ohledem na jeho příhodnou polohu v centru města. Vchod k velkému sálu, kde očkovací centrum bude, je totiž jen několik desítek metrů od zastávky městských i linkových autobusů. V okolí vysokoškolské budovy budou také pro očkované vyhrazena parkovací místa. Zaparkovat budou moci ve Fügnerově ulici od křižovatky s ulicí 2. polské armády po křižovatku s ulicí U Plovárny. Další často zmiňovanou variantou byl společenský dům Střelnice, ten je ale mnohem hůře dostupný pro veřejnost.

Nové očkovací centrum nebude doplněním toho stávajícího. To je v děčínské nemocnici v nevyhovujících prostorech, proto se přesune právě do Kokosu, včetně personálu. Magistrát navíc poskytne několik svých zaměstnanců, kteří budou pomáhat s administrativou spojenou s vakcinací. „Mám radost. Přestože nás kraj zpočátku odmítal, ukázalo se, že je dobrý být připraven,“ řekl náměstek děčínského primátora Martin Pošta. Děčín se totiž již od začátku roku snažil přesvědčit hejtmanství, že podobné centrum je v jižní části okresu potřeba. Vytipoval proto vhodné místo, které kraji a Krajské zdravotní opakovaně nabízel.

Testování na koronavirus pomocí antigenních testů. Ilustrační foto.
Chcete test? Mnohde v kraji jsou termíny rozebrané dlouho dopředu

Kdy by mohlo děčínské očkovací centrum začít naplno fungovat, zatím není jasné. S největší pravděpodobností to ale nebude dříve než v dubnu nebo v květnu, vše závisí na dodávkách vakcíny. Té totiž zatím na sever Čech přichází nejméně ze všech 14 regionů republiky. Kraj tak zatím nepočítá ani s otevřením již připravených center, tedy v Ústí nad Labem a Litoměřicích. „Pro každé takové centrum potřebujeme tisíc dávek denně, to je sedm tisíc týdně. Takové množství nám nyní nechodí ani pro celý kraj,“ řekla na pondělní tiskové konferenci hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková.

Pokud by kraj spustil čtyři naplánovaná velkokapacitní centra bez toho v Děčíně a zároveň by chtěl zachovat rychlost očkování i na dalších místech, potřeboval by týdně dodávky výrazně přesahující 40 tisíc vakcín. V minulém týdnu totiž bylo v kraji vyočkováno téměř 15 tisíc dávek, o týden dříve byl jejich počet díky víkendovému vakcinačnímu maratonu v Kadani ještě vyšší.

Děčínský okres patří mezi ty, kam proudí nejmenší počet vakcín. Zatímco například v chomutovském okrese nemocnice v Chomutově a Kadani prozatím aplikovaly 11 966 dávek, v okrese Děčín jednotlivá zařízení jich měla k dispozici jen 5 771. Více mohla zdravotnická zařízení proočkovat i v Mostě, Teplicích nebo Ústí nad Labem. Jednoznačně nejhůře jsou na tom očkovací centra z Lounska, která aplikovala méně než tři tisíce vakcín.