Rumburský místostarosta Darek Šváb stane před soudem. Děčínský státní zástupce Lukáš Otipka na něj totiž v úterý odpoledne podal žalobu kvůli několika trestným činům. Dvakrát se rozhodl podat státní zástupce obžalobu kvůli vydírání, a to vždy podle jiného paragrafu, jednou pak pro útisk.

Až osm let

„Mohu potvrdit, že v úterý byla podána obžaloba na Darka Švába k děčínskému okresnímu soudu. Obžalován byl celkem ze tří skutků, přičemž všechny se vztahují
k činnosti Městské policie Rumburk. Ve všech případech jsou poškozenými strážníci městské policie," uvedl  Lukáš Otipka s tím, že za jeden ze žalovaných skutků – vydírání – Švábovi hrozí 
v případě pravomocného odsouzení až osm let ve vězení.

Kontaktovat rumburského místostarostu se Děčínskému deníku nepodařilo, dlouhodobě totiž odmítá s novináři komunikovat. Nezvedá mobilní telefon, ani nereaguje na textové zprávy.

Kdy přesně stane Darek Šváb před soudem ale není jasné. Okresní soud v Děčíně totiž patří k těm nejvíce vytíženým v republice a čekání na zahájení procesu bývá poměrně dlouhé. Navíc jej trápí 
i nedostatek soudců.

Tato obžaloba nemusí být tím posledním, čemu Šváb čelí. Kriminalisté totiž zasahovali také v rumburské nemocnici, které Šváb dlouhá léta šéfuje.

Nic se nezmění

Ani po žalobě se nedá čekat, že by Šváb rezignoval na svou funkci. Na svém místě se totiž udržel i poté, co skončil ve vazbě. V zastupitelstvu má většinu, a tak ustál odvolání.

Podle bývalého místostarosty a šéfa rumburské buňky sociální demokracie obžaloba Darka Švába na současné situaci ve městě nic nemění.

„Je to očekávaný vývoj celé kauzy. O svolání mimořádného zastupitelstva ale uvažovat nejspíš nebudeme. Přeci jen zastupitelstvo bude v březnu 
a na svolání toho mimořádného jsou tři týdny, takže by to bylo přibližně ve stejné době," říká Ladislav Pokorný.

Kromě Švába má problémy se zákonem také současný starosta města Jaroslav Trégr. Ten byl zatím pouze obviněn, a to ze zneužívání dotací na mládežnický fotbal.

„Jsem zvědavá, kdy bude mít tato kauza vývoj, zásobili jsme policii řadou materiálů, stačí, aby si je ověřili," říká opoziční zastupitelka Bronislava Nedvědová, která jako první podala na Trégra trestní oznámení. Policie ho loni obvinila – od té doby se ale nic neděje.

Jak šel čas v kauze místostarosty Švába
15. prosince 2013
– Policie obvinila Darka Švába z trestných činů útisku a podněcování k trestnému činu. Později obvinění rozšířila o vydírání.
17. prosince 2013 – Pro Švába si na rumburskou radnici přišli kriminalisté.V tu chvíli netušil, že se domů vrátí až v lednu.
19. prosince 2013 – Darek Šváb skončil ve vazební věznici.
10.1. 2014 – V rumburské nemocnici, které Šváb šéfuje, proběhla razie. Policie zabavovala dokumenty.
13.1. 2014 – Zastupitelé Rumburku podrželi Darka Švába ve funkci. Pro jeho odvolání se nenašel dostatečný počet hlasů. Mezi lidmi to vzbudilo vlnu nevole.
20.1.2014 – Proběhla další razie, tentokrát na rumburském úřadu. Policisté i tady zabavovali dokumenty, a to přímo v kanceláři Darka Švába.
21. 1.2014 – Darek Šváb byl propuštěn z vazby.
17.2. 2014 – ČSSD, jejímž členem Šváb byl a za tuto stranu také v Rumburku kandidoval v komunálních volbách 
v roce 2010, vyloučila Švába ze strany. Důvodem ale nebylo jeho obvinění, ale to, že nezaplatil poplatky.
24.2.2014 – Policie předala státnímu zastupitelství návrh na obžalobu Darka Švába.
25.2.2014 – Státní zástupce předal návrh na obžalobu děčínskému soudu. Švába teď čeká soud.