„Je nás tu přibližně deset. Kromě dobrovolných hasičů také dva dobrovolníci, jeden náš bývalý člen pomáhá i se svými zaměstnanci ze stavební firmy," řekl velitel jílovských hasičů Pavel Mošner.

Mezi troskami byla nalezena řada osobních věcí nebo fotografií. Ačkoliv zřícení domu například zcela zničilo elektroniku, jako zázrakem přežil zkázu notebook. Během několika desítek minut práce se podařilo zachránit spousty věcí, například oblečení.

„Konečně už máme něco na sebe, zachránili jsme hodně oblečení. Jasně, něco se roztrhalo, ale víceméně zůstalo. 
A hlavně doklady. Vydržely také talíře, které byly ve sklepě. Ale všechno je nahraditelné, hlavně, že my jsme v pořádku," říká Jitka Fialová, načež svolává brigádníky na jídlo.

Úklid trosek vybuchlého domu „Řízky, zatím jen kuřecí, vepřové budou později, catering nějak nestíhá,"  lákala, zatímco se čekalo na kontejnery. Technické služby je nakonec dodaly s několikahodinovým zpožděním, navíc příliš malé. Takže se odklízení trosek zřejmě o něco protáhne. Kontejnery spolu s nakladačem zajistilo pro rodinu Fialových město.

Jílové uspořádalo také finanční sbírku. S materiální sbírkou městu pomáhá děčínský spolek Českého červeného kříže. Ten vyslal pomáhat do Jílového své dva dobrovolníky.

„Momentálně je potřeba především nářadí. Lopaty, kolečka, potřeba budou určitě také rukavice," říká Irena Cachová z Českého červeného kříže.

Částečné zklamání z pomoci od lidí neskrývá velitel hasičů Pavel Mošner.

„Prvotně se strhla velká vlna emocí a solidarity. Od počítače vše slíbili, ale skutek utek. Navíc tam bylo různé napadání, kdo za to může, že si za to může majitel sám, to se mi taky nelíbilo," zlobí se.

Kdo za výbuch může, to je předmětem vyšetřování. Plynaři i policie budou vyhodnocovat všechny získané poznatky, což se může i protáhnout.

„Vyšetřování je teprve na začátku, čekáme na odborný posudek znalce, jehož vypracování bude otázkou týdnů," řekla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

O VÝBUCHU JSME PSALI ZDE

Dům v jílovské Dvořákově ulici vybuchl v sobotu dvacet minut před polednem. Velkým štěstím bylo, že v okamžiku exploze nikdo v domě nebyl. Přesto museli záchranáři ošetřit sedm lidí, většina z nich měla jen lehká zranění jako jsou oděrky nebo drobné řezné rány od létajících střepů. Dva lidé měli středně těžká zranění. Trosky létaly vzduchem desítky metrů daleko.

Jak můžete pomoci?

Město Jílové vyhlásilo dvě sbírky, finanční a materiální. Finanční dary je možné posílat na bankovní účet číslo 3684134379/0800. Materiální pomoc je možné odevzdat na dvou místech. V každý pracovní den od 8 do 14 hodin v sídle oblastního spolku ČČK na Mírovém náměstí v Děčíně nebo denně od 10 do 17 hodin v budově jílovského zámku.