Již jen na hodiny počítá dvojice dobrodruhů z Krásné Lípy pobyt doma. V pondělí totiž vyrazí Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková na dvouletou cestu kolem světa. Tu chtějí absolvovat v oktávce. Na cestě je bude provázet legendární kapesní nůž z Mikulášovic. Expedice proto získala podtitul „Rybička kolem světa".

Přibližně šedesát zemí, pět kontinentů, několik přeplavení oceánů. Takový program mají cestovatelé z Krásné Lípy pro příští dva roky. Jejich cestě předcházela proto pečlivá, několikaměsíční příprava. První rozhodnutí, že pojedou, padlo loni na podzim; s přípravami na dlouhou cestu začali na začátku tohoto roku.

„Říkali jsme si, že je dost času, ale nebylo. Byli jsme oba zaměstnaní. Tak jsme dali výpovědi," říká Bezděk s tím, že největší dřina byla sehnat auto. „Nejprve jsme oslovili přímo Škoda Auto, ta ale přímou podporu v podobě auta neposkytla. Ale fandí nám a pomohla nám technicky. Tedy především radou jejích vývojářů," popisuje přípravy Ladislav Bezděk.

V rámci příprav zkušení technici z mladoboleslavské automobilky pomohli s odmontováním součástek, které oktávka nezbytně nepotřebuje, ale mohly by se stát zdrojem velkých problémů při jejich poruše.

Z auta, které si cestovatelé nakonec sami koupili, zmizelo třeba elektrické ovládání okýnek, přisávání, klimatizace, vyměněna byla i benzinová čerpadla, aby vydržela palivo horší kvality.

Kromě auta bylo třeba sehnat na expedici věci a finance v hodnotě dvou milionů korun. Proto se po zajištění auta začali obracet na případné sponzory – vybírali ale výhradně české firmy.

„Jsme vlastenci. Proto s námi jede česká rybička, boty máme z Botasu, klobouky 
z Tonaku nebo dalekohledy 
z Meopty," vyjmenovává Bezděk. Podle jeho slov bylo mnohdy těžké najít opravdu českou firmu, řada z nich totiž má zahraniční vlastníky.

Do auta se bude muset vejít přibližně 200 kilogramů věcí, nejvíce zaberou kanystry 
s pitnou vodou a benzinem. 
S sebou si cestovatelé vezou ale i některé náhradní díly, fotoaparát nebo kamery.

Pokud potká expedici cestou nějaká vážnější porucha, bude muset vyhledat autoservis. Chtějí tak využít toho, že ve velké části světa má Škoda své prodejce a servisy.

„A pokud náhodou nebude škodovka, tak koncernový Volkswagen je prakticky všude, takže toho se nebojím, že bychom někde zůstali trčet," říká Bezděk.

Jinak to ale není žádný speciál, je to běžné sériové auto ochuzené o pár vychytávek, především ve vztahu ke komfortu. Jediná velká vychytávka kromě čerpadel je pérování, které se jinak dává do Scouta," vysvětluje krásnolipský dobrodruh.

Pro Ladislava Bezděka to není první podobná cesta, projel už řadu zemí na několika kontinentech. Má za sebou například Kilimandžáro.
„Já strašně rád řídím, tak jsem si už na vojně dělal le-graci, že jednou vezmu auto 
a projedu s ním celý svět. 
A ono to k tomu dospělo. Naštěstí jsem si našel babu, která je stejně praštěná jako já," říká Bezděk. K cestě kolem světa se rozhodl v roce, kdy slaví 40. narozeniny a deset let práce v mikulášovickém Mikovu.

„Když se to tak sešlo, tak jsme si řekli, kdy jindy, když ne teď. Tak jsme se u piva dohodli, že jedeme," přibližuje 
s úsměvem cestovatel.
Při cestě kolem světa ale nepojedou jen přes relativně bezpečné země v Evropě nebo Severní Americe. Čeká je cesta přes nevyzpytatelnou Afriku, země Jižní Ameriky, kterým vládnou drogové kartely, nebo přes Asii.

„Asi nejhorší bude konec cesty – Afghánistán, Pákistán, kde chceme projet karákóramskou dálnici. Přeci jen je 
to za rok a půl, takže zatím ten itinerář nemáme úplně podrobný. Ale ze současného pohledu jsou tyto dvě země pro nás asi nejvíce nebezpečné. Ale ve finále nám mohou vykrást auto již tady," má jasno Ladislav Bezděk.

Podle jeho partnerky ale na expedici může čekat nebezpečí i na jiných kontinentech.

„Varují nás především před Kolumbií, kde vládne drogová mafie. Také netušíme, jaká bude situace na Ukrajině a 
v Rusku," doplňuje Kateřina Dvořáková.

Tu spolu s jejím přítelem 
čekají poslední dvě noci ve vlastní posteli. O víkendu auto slavnostně pokřtí během krásnolipských slavností 
a v pondělí ráno pak vyrazí na dlouhou, dvouletou cestu. Na tu s sebou povezou také krásnolipský městský prapor, se kterým se vyfotí na nejjižnějších místech všech kontinentů.

Zásoby jídla má expedice 
asi na dva týdny. Pak chtějí oba dva cestovatelé jíst společně s domorodci.

INFO O CESTĚ KOLEM SVĚTA                                                                                                                                                                                                                                     Na cestu kolem světa vyrazí Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková z Krásné Lípy v pondělí. Nejprve zamíří do Rakouska, kde si vyřídí potřebné dokumenty pro cestu přes Afriku. Následně zamíří na jih.
Svět projedou v mírně upravené Škodě Octavia, kterou pokřtí během víkendu v Krásné Lípě. Kompletní vybavení mají od českých firem. Během cesty navštíví několik desítek zemí na všech pěti kontinentech.