Nejprve klepání na dveře, pak zvonek a nakonec vrtačka odvrtávající zámek dveří. Tak vypadal začátek exekuce v bytě nájemníka, kterou posvětil děčínský soud.

„Nájemník nám dluží víc než sto padesát tisíc korun, chtěli jsme to řešit po dobrém, nereagoval, teď ho necháváme vystěhovat,“ popsala situaci Jana Moudrá, spolumajitelka domu. Její rodina vlastní v Děčíně Želenicích panelový dům o osmi desítkách bytů. „Není to samozřejmě jediný nájemník, který dluží. Je tu plno jiných, někteří se odstěhovali a dluh zůstal, nemáme na ně kontakty,“ zlobila se Moudrá. Rozhodla se proto k razantnímu kroku a záležitost dala k soudu.

U exekuce chyběl

Nájemník, jehož Jana Moudrá nechala vystěhovat, se exekuce nezúčastnil. Přitom o ní věděl, minulý týden si převzal usnesení soudu. „Byl tu v noci na středu, spal na schodech,“ hlásila sousedka. Proč nešel do bytu, se jen domnívala. „On totiž každou chvíli ztratil klíče, tak se mu to povedlo asi i teď,“ tvrdila. Proč nepočkal na exekutora, netušila.

„Pokoušeli jsme se ho i kontaktovat, abychom zjistili, jak se na vystěhování připravuje, ale bezvýsledně,“ uvedl exekutor, který vystěhování bytu dohlížel.

Po odvrtání zámku vešel dovnitř i se svým kolegou, aby udělali soupis majetku. Nábytek a věci z bytu odstěhovali majitelé domu do kočárkárny, odkud si je může dlužník odvézt.

„Má lhůtu půl roku na to, aby si věci odvezl. Nespěcháme na něj, jsme ochotni mu nabídnout i dvě místnosti ve sklepě, kde může i přebývat, než něco najde. Snad mu dojde, jakou udělal chybu a bude se snažit, aby neskončil na ulici,“ nabídla řešení majitelka domu.

close zoom_in Zda dostane své peníze za dlužné nájemné, je ale ve hvězdách. „Alespoň, že se ale uvolnil byt, který teď můžeme dál pronajmout, už je o něj zájem,“ dodala Moudrá.

Pomohou i poradny

Přitom dlužníci by se do problému nemuseli dostat. Mohou jim, i bezplatně, poradit občanské nebo jiné poradny. Jedna z nich je v Rumburku. „Jsme schopni lidem poradit, jak se s dluhy vypořádat, radíme, jak vytvořit splátkový kalendář, pomůže při osobním bankrotu. Bohužel, lidé k nám většinou přijdou, už když je pozdě a exekuce běží. Je velmi důležité, aby opravdu přišli včas,“ řekla vedoucí Občanské poradny Pavla Nekudová.

Problémy s neplatiči nemají jen soukromníci, lidé dluží i městům. Děčínu dluží přes osmnáct milionů na pokutách a za svoz odpadu. Děčín spustil vlastní systém vymáhání dluhů. „Musíme říci, že se osvědčil. Dlužníci od března uhradili čtyři sta padesát tisíc korun, provedli 1700 plateb, takže v průměru každý zaplatil 260 korun,“ řekla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Lidé dluh hradí ve speciální pokladně zřízené pro tento účel.

V Chomutově si exekuce dělá radnice sama. Posílá k dlužníkům úředníky, exekutory. V Litvínově zase pracovníci finančního odboru tamní radnice za asistence strážníků začali v pondělí exekučně zabavovat majetek dlužníků města v problémovém sídlišti Janov. Současně působí v sídlišti i dva týmy soudního exekutora z Plzně.