Děčínsko – Tradiční masopustní reje pobavily během víkendu tisíce lidí na Děčínsku. Masopustní průvody prošly Děčínem, Varnsdorfem, Kytlicemi či Krásnou Lípou. Nikde nechyběly pestré masky, zvířata v průvodu ani hudba hrající do kroku.

Děčín

Více než dvě stovky návštěvníků si užily masopustní veselí v děčínské zoo. Oslava tohoto lidového svátku je v Děčíně již třetím rokem spojena se soutěží O nejchutnější masopustní koblihu, O nejhezčí masku a také s průvodem masopustních maškar ze zoo na zámek. Do klání o nej koblihu se v letošním roce zapojilo hned deset šikovných kuchařů a kuchařek.

Tím nejšikovnějším se nakonec stal Petr Sekvenc, který byl jediným mužem v soutěži.

Rok od roku se stává oblíbenějším i masopustní průvod masek, který vede návštěvníky zoo na zámek. V cíli průvodu – na zámku – pokračoval program masopustu připomenutím tradičního pochování zimy a také popravou medvěda. Nejmenší účastníci se na závěr dočkali pohádky.

Kytlice

Již po několik let je masopust v Kytlicích vždy očekávaná událost se spoustou utajených příprav kostýmů a masek. Ten letošní laskavě povolil starosta obce přeoděn 
v Cézara a průvod se mohl radostně vrhnout do veselých taškařic. Nechyběla Smrtka, nechyběl obecní bubeník, rákosníci, zimní muchomůrka a další.
Za zpěvu při doprovodu harmoniky vyplenily maškary pár chalup při cestě, kde byly očekávány s napečenými dobrotami i stopečkou kořaličky. Po dvou hodinách dorazili všichni do jedné z místních hospůdek na vepřové hody.

Krásná Lípa

Masopustní rej nechyběl o víkendu ani v Krásné Lípě. Svolením starosty, že smí masopustní maškary na jedno odpoledne obsadit město a tropit v něm taškařice, masopustní veselí odstartovalo. Nejrůznější maškary a jejich lidová muzika si na krásnolipském náměstí dávají dostaveníčko pravidelně, když nastává čas zabijaček, vepřových hodů, nejrůznějších vesnických zábav, tancovaček či bálů. V Krásné Lípě tuto tradici čtyřiadvacet let společně udržují folklorní soubory Lužičan a Dykyta.

Varnsdorf

Tradiční masopustní veselí si nenechali ujít ani lidé ve Varnsdorfu. Tady se slavilo dokonce dva dny: V sobotu i v neděli. Hlavní část programu proběhla v sobotu, kdy si lidé užili například masopustní hody nebo průvod maškar na náměstí. Na své si přišly také děti – pro ně se na Střelnici konal Dětský masopustní rej.