V neděli ráno krátce po osmé je v Benešově nad Ploučnicí klid. Jen hromada haraburdí u železničního přejezdu připomíná, že se tudy před týdnem prohnala velká voda. Také na to upozorňují břehy řeky Ploučnice a hlavně potoka Bystrá. Ten se vyvalil do ulic města a ničil zahrady i domy v okolí. Lidé už mají ale z nejhoršího uklizeno.

Město pomohlo

„Nedivte se, město hrozně moc pomohlo, bylo to výborně zorganizované, dostali jsme všechno, co jsme potřebovali,“ pochvalují si manželé Zdeněk a Marcela Holičtí, ranní ptáčata pracující v zahradě. Byli to právě oni, koho musel z domu vytáhnout vrtulník. „Ani jsme těm záchranářům nepoděkovali, ruku nepodali, to nás mrzí, ale byl to takový šok a hlavně fofr, že na to prostě nebyl ani čas,“ shodují se oba. Zahradu už mají poklizenou, dům vysouší. „Dům je pojištěný, včetně domácnosti, budeme muset nakupovat všechno nové, ale to víte, každá koruna se teď hodí,“ reaguje Marcela Holická na informaci, že z kraje dostanou lidé peníze na ruku. Jedním dechem ale dodává a manžel Zdeněk ji přitakává: „Hlavně, že jsem zdraví a že jsme zachránili všechna zvířata, jen jedna slepice se utopila.“

Ženy vyvářejí

O kus dál Dolních Habarticích většina chalup v půl deváté ještě spí, jen v některých zahradách se potýkají s následky povodní. Zato Horní Habartice už jsou na nohou. Nejvíc to žije před obecním úřadem. Stojí tam starosta se svým zástupcem, pár hasičů, ženská s bábovkou. „To je svačina pro brigádníky, není jediná, ženské pečou a nosí to do hasičárny, aby chlapi měli co jíst,“ vysvětluje starosta Miroslav Podaný. „Pět kilo brambor musí být, bude patnáct strávníků,“ křičí na další ženu. Ženské ze vsi sem totiž chodí i vařit, aby ti, kteří pomáhají s úklidem, se měli čeho najíst. „Bude zelňačka a biftek s bramborem, zítra svíčková s knedlíkem,“ hlásí jedna z kuchařek Jaruška Hanzlová. V kuchyňce hasičárny je s dalšími ženami, náladu tu panuje skvělá. Ženy vtipkují, povídají si o hasičích, kteří do oblasti přijeli pomáhat z Moravy. „I na diskotéku jsme je vzali,“ chlubí se Radka Donátová.

Na pomoc přijeli vojáci

Vojáci přijeli pomoci se sesutým svahem pod jednou z chalup. „S velkým bagrem si tu neporadili, bude s muset ještě kus svahu strnout,“ ukazuje její majitel Václav Trnka. Chalupa je jeho chloubou, je totiž památkově chráněná. Zatím ale zcela zachráněná není, svah se musí zabezpečit tak, aby už dál neujížděl a nedošlo i k sesuvu chalupy.

Půlka jiné chalupy v Horních Habarticích vzala za své, hasiči ji v sobotu museli strhnout, aby neohrožovala pádem ostatní. K zemi půjde asi i trafostanice a vodárna. „Škody? To si netroufám odhadnout, v pondělí by je měli mít odborníci spočítané,“ říká starosta Podaný.

Dobrovolníci jezdí ze všech koutů republiky

O kousek dál v Markvarticích je situace podobná. Nejvíc to žije kolem obecního úřadu. „Nic nepotřebujeme, nářadí máme dost a co mě hrozně potěšilo, byla skupina dobrovolníků z děčínské střední školy Libverda, pak přijeli tři studenti, ani pořádně nevím odkud, přijeli lidé autem jen tak pomoci a také jsou tu dobrovolní hasiči z Křímova, naši jsme už dali volno, potřebují si odpočinout,“ pochvaluje si starosta Petr Hodboď. I tady je pro brigádníky dostatek jídla, buchty, koláče, pití. „A taky dostali najíst u lidí, u kterých pomáhají,“ dodává místostarostka Blanka Novotná.

Ve všech obcích mají lidé jedno přání. „Hlavně ať už neprší,“ vzhlížejí k zataženému nebi se strachem.

Blesková bouřka, jež se prohnala nad Děčínskem minulou sobotu, napáchala škody za stovky milionů korun. Zda má oběť na životě není zatím jasné. V Benešově nad Ploučnicí pohřešují ženu, kterou měla spláchnout přívalová vlna. Pátrání potápěčů nebyla ale úspěšná, v Bystré, ani v Ploučnici její tělo neobjevili. V sobotu proto vyjel na Labe policejní člun, z něhož policisté propátrávali břehy řeky od Děčína až po Hřensko. „Tělo by mohlo být uvízlé pod některou ze zakotvených nákladních van, to my ale z lodi nemůžeme objevit,“ řekl jeden z policistů.