Jen dvakrát vyjel o letních prázdninách vlak na trati číslo 132 zvané Kozí dráha z Děčína do Telnice, poprvé 4. července, naposledy tuto sobotu. A to přitom starosta Telnice Jaroslav Doubrava sliboval, že se zasadí o pravidelný prázdninový provoz. Obce ležící podél Kozí dráhy měly na to připravené i peníze.

„Vlaky by mohly jezdit, jenže to by se o to musel starat někdo jiný než starosta Doubrava,“ prohlásil tvrdě starosta Libouchce Jiří Štěrba. Doubrava podle něj nebyl schopný záležitost dotáhnout do konce. „Příští rok to bude muset vzít do rukou někdo jiný, byl bych moc rád, kdyby vlaky jezdily, Kozí dráha je technický unikát a byl bych nerad, kdyby zanikla,“ poznamenal Štěrba.

Starosta Telnice Jaroslav Doubrava nemohl vysvětlit, proč se mu nepodařilo prázdninový provoz dotáhnout do konce. Je totiž na dovolené a mobilní telefon nezvedá. „Bude až 7. září,“ oznámila pracovnice telnického obecního úřadu.

Vlaky nevyjely

Dlouho před prázdninami Doubrava tvrdil, že vlaky určitě vyjedou, těsně před prázdninami ale tvrzení změnil na to, že neví, jak to dopadne a že za to může Děčín.

„Děčín odsouhlasil, že dá deset tisíc korun, což mně připadá jako výsměch,“ zlobil se v červnu starosta Telnice Jaroslav Doubrava. Na dotaz, kolik peněz daly další obce, odpověděl, že zatím nic.

„Čekaly na vyjádření Děčína, teď pochybuji, že budou chtít dát původně plánované částky, které se pohybovaly ve vyšších číslech, než je ta děčínská,“ řekl Doubrava. Vysvětlil, že proto také nemohl objednat více vlaků, protože nemá jistotu, že by je měl z čeho zaplatit.

To však popřel libouchecký starosta Štěrba. „Peníze jsme měli připravené, myslím, že pokud by vlaky vyjely, určitě by se k platbám přidaly i další obce. Nikdy jsme ale od starosty Doubravy nedostaly žádnou kalkulaci, nic podobného, neobjednal jediný vlak,“ řekl Štěrba.

Neznámý mecenáš

Dva vlaky, které o prázdninách vyjely na Kozí dráhu, zaplatil totiž kdosi neznámý.

„Bohužel nemohu říct, kdo to je, chce zůstat v utajení,“ tvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Na dotaz, zda to byl jednotlivec či sdružení, odpověděl, že snad nějaké sdružení.

„Vždycky jsem říkal, že na Kozí dráze si pan Doubrava postavil volební kampaň. Nyní sedí v krajském zastupitelstvu a vlaky nejezdí. Přitom to byl on, kdo sliboval, že se zasadí o pravidelnou dopravu,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška.

Vlaky na Kozí dráze se zastavily s koncem předloňského roku. Kraj kvůli ztrátovosti neobjednal spoje. O trase se uvažovalo pro výstavbu dálničního přivaděče, ale to ministerstvo životního prostředí loni v létě zatrhlo. Zatím kraj neposkytl příspěvek ani na letošní prázdninový provoz.

Zato Švestková dráha na Mostecku jezdila každou sobotu až do 30. srpna. Starostové obcí na trati se totiž dohodli se zástupci Ústeckého kraje na společném financování dopravy.