Děčínská zoologická zahrada hlásí další nové přírůstky. Na svět tam na začátku května přišlo mládě kozorožce kavkazského. „Jde o velmi vzácný druh kopytníka, jehož stavy se ve volné přírodě odhadují už jen kolem 6 tisíc kusů. Ohrožuje ho zejména nelegální lov, ať už pro majestátní rohy samců nebo pro maso a kůži. Kozorožce kavkazské chová naše zoo od roku 2007. Za tu dobu se podařilo odchovat 4 mláďata,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.

Kozorožci kavkazští žijí, jak jejich název napovídá, na Kavkazu. Jsou tam endemitem, to znamená, že nikde jinde na světě ve volné přírodě je nenajdete.  Dokáží šplhat s neuvěřitelnou jistotou i po strmých skalních srázech. K pohybu po kamenitém podkladu mají přizpůsobená kopýtka – okraj je ostrý, ale mírně pružný, a vlastní chodidlo je mírně prohloubené. „Při došlápnutí tak vznikne podtlak podobně, jako když přitisknete na sklo gumovou přísavku. Vnitřní měkká část kopyta přitom přilne k povrchu skály,“ vysvětlila mluvčí zoo.

Opět po roce se ošetřovatelé děčínské zoologické zahrady radují také z přírůstku u jeřábů panenských. Stejně jako v loňském roce, i letos je pár potěšil dvěma mláďaty. Na svět přišla na začátku měsíce května. O jeřábech panenských je známo, že rodičovství neberou na lehkou váhu. „Rodičovské povinnosti znamenají velmi pečlivé hájení hnízdního teritoria. Už v období hnízdění, a hlavně po vylíhnutí mláďat, odhání od expozice každého vetřelce, který přijde k plotu blíže, než je zdrávo. Rádi bychom proto poprosili návštěvníky, aby se v blízkosti jejich expozice chovali co nejtišeji,“ vysvětlila mluvčí zoo Alena Houšková.

Jeřáb panenský je nejmenším žijícím druhem jeřába. Ve volné přírodě žije ve stepích, polopouštích a pouštích střední Asie. Zoo Děčín chová jeřáby panenské třetím rokem.