Tentokrát bez porážky čuníka, ale přesto s voňavým ovarem, jaternicemi či gulášem se odbývala v sobotu pravá česká zabíjačka v Krásné Lípě. Postaral se o ni tamní folklorní soubor Lužičan. „Máme nejen zpěváky, tanečníky, ale i svého řezníka,“ chlubil se jeden ze členů.

Mistr řezník, Miroslav Suchoman, byl ale skromný. „Nejsem žádný mistr řezník, jsem řezník amatér. Je to můj koníček. Otec byl řezník, já to všechno odkoukal a teď už třicet let dělám pro Lužičan zabíjačky,“ tvrdil muž mezi tlačením voňavé masy do střívek.

Lidé, kteří se přišli na svatováclavské posvícení podívat, si tak mohli poslechnout nejen písně v podání Lužičanu, ale ochutnat i voňavé dobroty z rukou Miroslava Suchomana.

Svatováclavské posvícení v Krásné Lípě doplnilo Cestovatelský ekofestival Sedm divů. Ten byl plný nejrůznějších akcí, mezi něž patřily fotografické výstavy, čajové obřady, kurz latinskoamerických tanců, fotografický workshop, prodej produktů z regionálních dílen, bio a fair trade výrobků nebo na výstavu krojů jihoamerických indiánů. Pokračuje i v neděli, „Jednou ze zajímavostí je česko-německo-britská neděle. Nationalparkzentrum Bad Schandau se postará o různé ekologické hry pro děti a návštěvníci budou mít šanci se seznámit s výukou němčiny pomocí kreativní metody – jazykové animace. British Council na festivalu představí projekt na ochranu klimatu Challenge Europe, kdy si každý z nás bude moci změřit vlastní uhlíkovou stopu,“ řekl mluvčí festivalu Martin Benda.

Akce pokračují i v pondělí, kdy je pro návštěvníky naplánováno několik exkurzí do přírody Českosaského Švýcarska.