„Ústecký kraj, často označován jako málo atraktivní a nepřitažlivý konečně potvrdil, že má co nabídnout. Čísla a srovnání hovoří jednoznačně. Tento kraj, Bránu do Čech, navštívilo v meziročním srovnání o 10,8 procenta turistů více,“ uvedl mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

„Jsem upřímně těmito výsledky potěšen. Na tuto sezónu jsme se opravdu pečlivě připravovali a jsem rád, že naše projekty mají mezi lidmi dobrou odezvu. Uděláme vše pro to, abychom tento trend udrželi,“ řekl Radek Vonka, radní Ústeckého kraje, pro cestovní ruch a regionální rozvoj. Ústecký kraj od podzimu minulého roku intenzivně pracuje na rozvoji cestovního ruchu. Nejvýznamnější aktivitou je projekt Brána do Čech, který člení kraj do čtveřice destinačních oblastí: Českého Švýcarska, Českého středohoří, Krušných hor a Dolního Poohří. Postupně vytváří v těchto oblastech destinační agentury.

„Mezi naše produkty související s Bránou do Čech patří i zbrusu nové propagační materiály. Vydali jsme například turistického průvodce s osmdesátkou nejzajímavějších míst a praktické turistické mapy, které vyhrály první místo v soutěži TourMap 2011,“ dodal Radek Vonka.

Nárůst turistů zaznamenávají i informační centra. Například návštěvnost děčínského infocentra byla v červenci dokonce o 80 procent vyšší než v tom samém měsíci loni. V Děčíně zaznamenali více tuzemských návštěvníků, kteří projevili zájem tradičně o Českosaské Švýcarsko a cyklostezky. Mnohem vyšší návštěvnost eviduje i Rumburk, Krásná Lípa a další města v kraji.