Diskutovaná revitalizace sídliště v děčínských Březinách bude příští rok pokračovat. Na radnici dlouho zvažovali, zda během další etapy nechají postavit hřiště, nebo parkoviště. Nakonec vyhrála stání pro auta. Město tak vyslyšelo přání řidičů.

Děčínská radnice se ocitla tak trochu mezi mlýnskými koly. Obyvatelé sídliště, na kterém se připravuje už čtvrtá etapa revitalizace, se totiž rozdělili na dva tábory. Řidiči, kteří mají problém s parkováním, si přejí nová místa pro své plechové miláčky, naopak některé rodiny další hřiště.

„Pečlivě jsme zvažovali, zda dát přednost hřišti, nebo parkování, ale nakonec jsme se rozhodli pro výstavbu parkovacích míst. Občané určitě uvítají další možnosti, kde zaparkovat,“ řekl náměstek primátora Vladislav Raška.

Rada města o parkovišti rozhodla na svém prvním jednání po ustavujícím zasedání zastupitelstva, kde se další etapou revitalizace zabývala. Nové parkoviště má vzniknout na pozemku před domem čísla popisného 155.

„Je nutné, aby byla zajištěna průjezdnost záchranných složek. Navíc v této lokalitě je podle našeho názoru odpovídající prostor pro využití volného času a další hřiště není aktuální potřebou,“ dodal Raška.

S vybudováním parkoviště přitom radnice počítala i původně. Město ale na základě ankety mezi lidmi plány změnilo a začalo připravovat hřiště.

Po dokončení prvních dvou etap se však ukázalo, že parkovací místa stále chybí a začali se ozývat i někteří obyvatelé Březin. Ti požadovali přehodnocení rozhodnutí a sepsali petici.

„Revitalizací městské části došlo k výraznému snížení parkovacích míst a my, řádně platící občané, kteří platíme do městské kasy poplatky, nemáme kde zaparkovat. Chceme, aby byly znovu prověřeny možnosti vytvoření dalších parkovacích míst. Jsme jinak zbytečně donuceni parkovat na travnaté ploše, za což jsme následně pokutováni,“ stojí v petici, kterou dosud podepsalo 47 lidí.

Co se týče parkování, sídliště v Březinách patří v Děčíně mezi nejproblémovější místa. Lidé v zoufalství parkují, kde nemají, a brání tak průjezdu policistů, záchranářů nebo hasičů. Po dokončení poslední, čtvrté části revitalizace v roce 2019, by se ale řidiči mohli dočkat od začátku první etapy 400 nových míst pro své vozy. V současné době je hotová třetí etapa.

„Další se nyní připravuje a v průběhu příštího roku bude revitalizace pokračovat. Její důležitou součástí je odkanalizování ulice Za Sadem,“ sdělila vedoucí kanceláře děčínského primátora Romana Silvarová.

Revitalizace sídliště v Březinách začala předloni o prázdninách. Kromě zajištění parkovacích míst postupně město nechalo opravit chodníky, silnice, vylepšilo zeleň a vybudovalo nová hřiště.