Jedna z posledních památek na zničenou vesnici na Šluknovsku Fukov, tamní hřbitov, by se měl v brzké době dočkat obnovy. Šluknovská radnice totiž připravuje se Sohlandem v Sasku společný projekt na jeho opravu za 400 tisíc korun. Pokud se peníze podaří získat, měl by být hřbitov obnoven příští rok.
S hřbitovem obnoví i křížovou cestu
Šluknov a Sohland spolupracují již řadu let v rámci tak zvaného Pětiměstí. Nyní chtějí společnými silami opravit i hřbitov ve Fukově. O příspěvek žádají Česko – německý fond budoucnosti.
„Oběma stranám se podařilo domluvit, jak se na realizaci projektu budou podílet. Nyní již tedy nezbývá než doufat, že žádost o podporu se podaří dotáhnout do úspěšného konce," řekl po jednání starostky Šluknova Evy Džumanové a starosty Sohlandu Matthiase Pilze Martin Chroust ze šluknovské radnice. Kromě samotného hřbitova, na kterém byli pochováváni obyvatelé zapadlé vísky až do začátku druhé poloviny 20. století a je spolu s vodárnou nejzachovalejší památkou na Fukov, plánují opravit také pietní křížovou cestu.
Největší projekt ve zničené vesnici
„Připravovaný projekt o celkové hodnotě přes 400 tisíc korun by se bez nadsázky mohl stát největším počinem, který se na Fukově od jeho zničení od roku 1960 podařilo realizovat," vysvětluje Chroust důležitost projektu.
Šluknov by rád opravil hřbitov do příštího roku. Každý sudý rok se totiž ve Fukově scházejí lidé, kteří v něm v minulosti žili. Při této příležitosti by ráda šluknovská radnice předala hřbitov veřejnosti.
Od roku 2000 se Šluknov ve spolupráci s německou stranou pokouší vdechnout Fukovu život prostřednictvím pravidelných setkání a realizací menších projektů. V minulosti již došlo na opravu vodárny, která jediná přežila zničení Fukova. Obnoven byl také hlavní kříž na hřbitově.
Ze tří stran Fukova je Německo
Vesnička Fukov se rozkládala na jedné z nejsevernějších výsp české země – osm kilometrů severně od Šluknova, ze tří stran obklopená německým příhraničím. Přesto vždy její obyvatelé byli z vlastního rozhodnutí občany zemí Koruny české či později Československa.
Po válce se však obec stala součástí hraničního pásma a postupně byla likvidována. Likvidace skončila v roce 1960 odstřelem kostela, čímž definitivně život na Fukově utichl.
Hřbitov se úklidu dočkal
Starý německý hřbitov má za sebou již alespoň základní úklid. Postaral se o něj Schrödingerův institut, který s úklidem začal již loni na podzim.
„Od konce druhé světové války nebyl hřbitov používán. Podepsala se na něm poválečná nenávist vůči všemu německému, všechny náhrobky byly zničeny, rozvaleny, náhrobní desky byly rozbity. Ruiny poté celá desetiletí zarůstaly trávou a náletovými dřevinami," říká zástupkyně ředitele Schrödingerova institutu Gabriela Doušová.
S úklidem a úpravami starého hřbitova začal institut již loni na podzim, kdy se do Jiříkova sjeli dobrovolníci, většinou z řad studentů. Práci zde ale našli i někteří místní nezaměstnaní.