S rozbíhající se turistickou sezónou opět začínají řádit zloději zaměřující se na vykrádání aut na odstavných parkovištích poblíž turisticky zajímavých lokalit. Lidé jim to svou neopatrností ale sami usnadňují, když nechávají věci v autě.

Naposledy řádili zloději na parkovištích v Labských pískovcích. Vyhlídli si lokality na Sněžníku a u Ostrova.

Ne vždy jdou ale zloději přímo po cennostech v autě. Své 
o tom ví majitel oktávky zaparkované u bývalé celnice na Sněžníku.

„Když se k němu po hodině a půl vrátil, chyběla mu servisní knížka od vozu," uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Na první pohled se může zdát, že nic cenného nezmizelo. Pro zloděje může mít ale servisní knížka cenu zlata. Tu je totiž možné využít například při prodeji kradených aut.

O poznání hůře dopadli zahraniční turisté u Ostrova. Těm zloději vykradli rovnou dvě auta, ze kterých si odnesli oblečení, horolezecké vybavení a osobní věci za desítky tisíc korun.

Podle policejní mluvčí přitom podobné události nejsou ničím výjimečným. V poslední době totiž na podobná místa vyjíždějí podmokelští a děčínští policisté poměrně často.

„Policisté vyjíždějí velmi často do zalesněných a odlehlých míst v děčínském regionu, kde řidiči nechávají svá vozidla plná cenností," přibližuje nejčastější místa krádeží Trypesová.

Dalším velmi oblíbeným místem zlodějů jsou například odstavná parkoviště poblíž cyklostezek podél Labe nebo Ploučnice.

Některá jsou sice pod dohledem kamer městské policie, ale velmi často jsou na odlehlých místech v okrajových částech města.

„Šla jsem se projet na bruslích. Ani jsme nejeli od parkoviště daleko. Když jsem se vrátila zpátky k autu, měla jsem vytlučené okénko a z auta mi zmizela peněženka. Naštěstí se zloději nepodívali do kufru, tam jsem taky měla věci," popsala nedávno bruslařka 
z Labské cyklostezky.

Podle republikové policie by si lidé měli v rámci prevence především dávat pozor na svá auta.

„Auta parkujte na viditelných místech, pod lampami či městskými kamerami. Doplňte své vozy zabezpečovacími systémy proti krádeži 
a sjednejte si případně vhodné pojištění, které případné ztráty alespoň z části vykompenzuje," říká policejní mluvčí Petra Trypesová.

Lidé by také neměli nechávat v autě žádné cennosti. A už vůbec ne viditelně například na sedadlech nebo na palubní desce. To totiž funguje jako pozvánka pro nenechavé zloděje.

Ti pak mohou využít odlehlosti a nijak jim nevadí ani houkající alarm ve voze. Nemá totiž koho přivolat. Navíc na vzdálená místa trvá i policii cesta výrazně déle.

Možnost, že se majitelé vykradených aut opět setkají se svým majetkem, nebo že budou mít po kom vymáhat škodu, je poměrně nízká. Podle webu mapykriminality.cz se od února 2013 do konce letošního ledna podařilo objasnit na Děčínsku pouhých 27 procent krádeží věcí z automobilů. Policisté objasnili 112 případů; neobjasněných zůstalo 309.