Skoro čtyři miliony korun si vyžádá vybudování nové vzduchotechniky v děčínské školní jídelně ve Sládkově ulici. Jde prakticky o jedno z největších stravovacích zařízení na území Děčína, které využívá každý okolo třinácti set strávníků. Na obědy tam chodí nejen školáci a kantoři z několika škol, ale i zaměstnanci mnohých úřadů a také širší veřejnost.

„Už během loňského léta se nám podařilo uskutečnit mnohé proměny, jimiž jsme zlepšili podmínky pro naše strávníky. Mají nejen bezbariérový vstup do budovy, ale i WC pro zdravotně postižené. Plánujeme i další proměny, ale ta klimatizace v kuchyni je požadavkem, na kterém hygienici trvají. Jinak bychom měli problémy se zachováním dalšího provozu,“ vysvětlila vedoucí jídelny Miluše Procházková.

V základních, mateřských a středních na Děčínsku je v současné době více než sto dvacet jídelen a výdejen jídla. Hygienici během svých pravidelných kontrol odhalují menší nedostatky či prohřešky, ale i závady. Pokud v určeném termínu nedojde k jejich odstranění, hrozí jim uzavření.

„Týká se to deseti jídelen , které mají výjimku a zatím poskytují své služby i nadále. Dispozičně ale nevyhovují a musí dojít k celkové rekonstrukci tamních prostor,“ uvedla vedoucí odboru Krajské hygienické stanice Simona Gunarová.

O zlepšování stavu školních jídelen se většina jejich zřizovatelů a provozovatelů musí postarat z vlastních rozpočtů.

„Uvolněním potřebných peněz na rekonstrukci vzduchotechniky ve Sládkově ulici se bude teď aktuálně zabývat rada města. Věřím, že naši radní a později i zastupitelé zvednou pro tuto důležitou investici ruku. Já budu hlasovat pro poskytnutí peněz,“ tvrdil děčínský primátor Vladislav Raška.

Kromě školních jídelen ve Sládkově a Jungmannově ulici, které mají svoji právní subjektivitu, jsou všechny ostatní stravovny součástí škol. A tedy i jejich provozních rozpočtů.

„Spoustu změn ve vybavenosti už máme za sebou, ale letos nás čekají ještě úpravy u výdejních okének. Ta musí být kovová z nerezavějící oceli., reagoval ředitel děčínské ZŠ Kamenická Jaroslav Skála. Připomněl, že jídelna prošla rekonstrukcí před čtyřmi roky. Teď bude třeba měnit dosluhující zařízení především v kuchyni.

I v dalších místech děčínského regionu se vesměs podařilo stavebními a dalšími úpravami zajistit fungování školních stravoven podle evropských norem i požadavků hygieniků. Zatím nemuseli přistupovat k nějakým citelným pokutám nebo sankcím v podobě uzavření těchto zařízení.

„Samozřejmě, nemůžeme se chlácholit tím, že je úplně všude všechno v naprostém pořádku. Ty požadavky na nutné výdaje nebudou končit nikdy. Vybavenost kuchyní a jídelen stárne. Týká se to třeba chladících boxů, kotlů na vaření, pečících pánví a dalšího kuchyňského inventáře. Ten třeba může ještě nějakou dobu sloužit, ale nemůžeme dopustit, aby tato zařízení zkolabovala. Byl by to pro danou jídelnu velký problém,“ upozornil náměstek děčínského primátora Miroslav Samler.

Prioritní bývá právě vybavenost školních kuchyní. Nelze ale opomíjet ani úroveň vybavenosti v samotných jídelnách. Nové malby, pravidelná obměna podlahových krytin a nebo pořizování nových stolů a židlí není zrovna levnou záležitostí.

„Především školáci se nechovají nejlépe. Často poškozují nábytek, ztrácejí se příbory a nebo je i ničí,“ posteskla si na chování mladých strávníků vedoucí děčínské školní jídelny ve Sládkově ulici Miluše Procházková.