Během jeho starostování se podařilo výrazně proměnit vzhled obce, zrekonstruovat historické náměstí v centru obce, přitáhnout turisty. Nyní jeho éra skončila – rozhodl se dobrovolně skončit. Pro svou rodnou obec ale chce pracovat i nadále.

Na sklonku roku 2015 jste opustil funkci starosty. Jak si to užíváte?
Zatím si to moc neužívám, protože chodím na radnici likvidovat papíry, které se tu nahromadily za 25 let mého starostování a šest let senátorování.

Kdy ve vás uzrálo rozhodnutí, že jako starosta Jiřetína skončíte?
Již před volbami jsem řekl, že ať uspěji či neuspěji v senátních volbách, tak chci starostovat jenom rok. Že si jako rodák z jiřetínského náměstí chci pohlídat jeho rekonstrukci. Nakonec stálo náměstí řádově dvacet milionů korun, z toho jedenáct nám dala Evropská unie. Myslím, že to náměstí je dobrá tečka za mým působením.

Dobrovolný odchod ze starostenské židle není příliš obvyklý. Většinou jsou starostové odvoláni nebo neuspějí ve volbách.
Někteří starostové, i lidé
v obci, mi tvrdili, že neodejdu. Jeden mi dokonce řekl, že to dělám pro prachy, že se nevzdám dobré výplaty. Ale lidé si dost často neumí představit, o čem všem práce starosty je. Obzvlášť na malé obci. Ti to mají mnohdy horší, než starostové velkých měst. Když se něco stane, tak přiběhne starosta, navlékne holiny a jde to řešit. Nanejvýš 
k němu ještě přiběhnou hasiči, pokud v obci jsou.

Těšil jste se na den, až skončíte ve funkci starosty?
Ano. Já jsem takový člověk, aspoň si myslím, který pořád tlačí věci dopředu. Ne vždy se vše podaří udělat na sto procent a za vámi zůstávají nedořešené věci. To člověka zdržuje, když se vrací zpátky a nemá to doladěné. 
A také přibývá lidí, kteří jdou do střetu a do konfliktu. Ve chvíli, kdy něco řešíte, tak každý kouká jen v hranicích svého plotu. A tohle řešit donekonečna nemám už prostě sílu. Vláda a naši poslanci nefungují tak, jak bychom my starostové potřebovali. Když se spojí všechny tyto věci – a proti tomu jde věk – tak to tělo prostě nebere. Já jsem si před deseti lety říkal, že mne nemůže nic povalit, že jsem na vše zvyklý. Ale teď už se to ve mně vzbouří a já mám problém s některými jednat. Nechci, aby mne odtud odnesli nohama napřed. Já si chci užít. Jak říká můj brácha, není podstatné, jaký bereš důchod, ale jak dlouho si ho užiješ. Jenom doufám, že si nyní najdu takovou práci, že nebudu tohoto rozhodnutí litovat.

Pracovat pro Jiřetín ale budete zřejmě i po odchodu z funkce starosty.
Samozřejmě. Dál zůstávám v zastupitelstvu obce. Ustanovili jsme komisi pro cestovní ruch, sport a kulturu, stal jsem se jejím předsedou. 
Zůstávám také v krajském zastupitelstvu. Opustil jsem po čtyřech letech funkci předsedy Sdružení pro rozvoj Šluknovska, odešel jsem 
z předsedování Hospodářské a sociální rady, kde jsem byl deset let. A dělám takového trenéra a manažera fotbalové reprezentace starostů České republiky. Nyní se chystáme na mistrovství Evropy, které bude letos.

Na podzim budou krajské volby. Půjdete znovu do boje o krajské zastupitelstvo?
Myslím si, že budu kandidovat, protože se mi nyní hodně uleví. V krajském zastupitelstvu už nebude takový stres, člověk na to bude mít čas. Chci kolegům 
z PRO!KRAJ ještě pomoci. Říkal jsem jim, že nechci být v první desítce. Nyní se začínají tvořit kandidátky. Uvidíme, třeba ještě nějaké preferenční hlasy přinesu.

Co vás v roce 1990 vedlo k tomu, že jste se dal do politiky 
a stal se první a na dlouhé roky jediným starostou Jiřetína?
Já už jsem po tom pokukoval delší. Hrál jsem divizi 
a třetí ligu fotbalu ve Varnsdorfu. V roce 1976 jsem se rozhodl, že se vrátím domu; po pátým mistráku jsem si urval meniskus. Tak jsem přestal hrát fotbal a udělali ze mne brigádního referenta. Když umřel předseda tělovýchovné jednoty, tak ze mne udělali předsedu. Na Slovensku jsme viděli úžasný areál. My v té době měli jen škvárové hřiště se šíleným spádem. Tak jsem namaloval nový sportovní areál. Každý víkend jsem koupil bochník chleba, šišku gothaje a basu piva a chodili jsme na brigády. Pak jsem tady byl ve stavební komisi. Jednou jsem nadhodil: Co kdybych šel dělat předsedu místního národního výboru? Řekli mi, že musím vstoupit do partaje. Na to jsem jim řekl, že do partaje mne nedostanou. Po roce 1989 už to ale potřeba nebylo a já se stal prvním starostou Jiřetína pod Jedlovou po Listopadu.

Je něco, na co jste opravdu za 25 let v čele Jiřetína pyšný? Co se opravdu povedlo?
Těch věcí je hodně. V první řadě, aby se mohla rozvíjet obec, musí být infrastruktura. Takže tím jsme začali. Řekli jsme, že chceme zlepšit život obyvatel. Druhá priorita zastupitelstva byla zachránit to, co se ještě dá zachránit z práce našich předků, kteří nám zde zanechali spoustu kulturních a technických památek v nádherné přírodě. Vyhráli jsme v roce 1998 titul Vesnice roku, měli jsme zde na návštěvě pana prezidenta Havla. Kompletně jsme opravili náměstí, vybudovali infocentrum. Až na některé boční uličky jsou všechny ulice v obci opravené, nemáme tu žádné kabely na sloupech, všechno je pod zemí. Trochu jsme zapomněli na vnitřní život obce, v tom tempu to nešlo. Nyní bych se proto chtěl věnovat společenskému životu. K tomu účelu jsme nyní koupili dům v sousedství radnice, který bude fungovat jako spolkový dům, muzeum nebo knihovna.

A je něco, co se opravdu nepovedlo?
Určitě nejsem pyšný na to, že jsem zavíral školu poté, co ministerstvo školství vydalo pro nás nepochopitelný návrh zákona, podle kterého měly obce doplácet na platy učitelů, pokud nebyl dodržen určitý počet žáků ve třídách. Když jsem v roce 1958 přecházel ze staré školy do nové, šlo nás 91 v pěti ročnících. 
A když jsme tu školu rušili, tak jsme měli v první a druhé třídě osm dětí. A to byl problém. Nebyli jsme ale jediní, kdo zrušil školu. Ale bylo to necitlivě nastaveným zákonem. Druhá věc, která mi trochu vadí, a to i když nejsme provozovatelé, je to, že se nepodařilo modernizovat zimní středisko Jedlová. Myslím si, že jsme tomu věnovali velkou spoustu času, ale ta práce přišla vniveč, protože někteří podnikatelé 
v okolí měli velké oči. Mysleli si, jak to nebude ziskové, takže si navzájem házeli klacky pod nohy. Potenciální investoři, se kterými jsme měli podepsané smlouvy na čtyřicet milionů investic, odešli. Je otázka, jak by oni provozovali areál v době, kdy nejsou pořádné zimy.

Nemáte obavy, co bude dál s Jiřetínem? Vychoval jste si nástupce?
Samozřejmě, že nemám obavy. Pan Kapralík, nový starosta, je se mnou v zastupitelstvu od roku 1990. A já myslím, že obec má nastartováno na to, aby se dále rozvíjela. Vždy jsem byl pro to, aby starostové koukali za hranice svých katastrů, aby vymýšleli společné projekty. Myslím si, že by se mělo řešit více společných problémů, než se podařilo vyřešit. Věřím tomu, že to takto dopadne.

Josef Zoser, vizitka Josef Zoser se narodil 8. února 1949 v Jiřetíně pod Jedlovou. Posledních 25 let strávil nepřetržitě v politice. Nejprve se v roce 1990 stal starostou Jiřetína pod Jedlovou. V roce 2002 se stal historicky druhým senátorem za volební obvod Děčín. Svůj mandát ale o šest let neobhájil, do Senátu se nedostal ani v roce 2014. V roce 2012 byl zvolen do krajského zastupitelstva, v minulosti byl také místopředsedou Euroregionu Nisa, předsedou Sdružení pro rozvoj Šluknovska a Svazku obcí Tolštejn. Před nástupem do politiky pracoval jako energetik ve varnsdorfské firmě Velveta. Je velkým fanouškem fotbalu, který v minulosti také
za Varnsdorf v divizi a třetí lize hrával.