Hřenskou radnici nečekají jen starosti s nápravou škod, které v soutěskách řeky Kamenice způsobila loňská povodeň. Musí se vyrovnat s dalším nečekaným problémem, který obci před loňskými vánočními svátky „nadělil“ Nejvyšší soud. Ten totiž zrušil rozsudky liberecké pobočky ústeckého Krajského soudu i verdikt děčínského Okresního soudu o vyklizení pozemků, které v soutěskách patří do majetku obce a které tam při zajišťování provozu lodiček využívala podnikatelka Hana Kozáková.

„Žádný rozsudek jsme ještě neobdrželi, takže se k této záležitosti mohu těžko vyjadřovat. Paní Kozáková část zařízení obci dobrovolně prodala a její lodě, které tam ještě zůstaly, odnesla velká voda při povodni. Soutěsky jsou tak jako tak vyklizené,“ reagoval hřenský starosta Josef Černý.

Samotná podnikatelka připustila, že ji verdikt Nejvyššího soudu, kterým se celá záležitost o vyklizení pozemků znovu vrací k prvoinstančnímu soudu do Děčína, poněkud překvapil.

„Takové rozhodnutí jsem nečekala. Měla jsem jen pocit, že děčínský i liberecký soud rozhodl ve prospěch žalující strany, tedy obce Hřensko, aniž by se dostatečně zabývaly všemi okolnostmi, za kterých mi vzniklo právo lodičky v soutěskách provozovat. Proto jsem se prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola odvolala k Nejvyššímu soudu. Ten svým rozsudkem v podstatě potvrdil moji domněnku, že dřívější verdikty o vyklizení pozemků nebyly po právní stránce v pořádku,“ vysvětlila Hana Kozáková.

Rozsudky ji poškodily

Ve své podstatě tak padly rozsudky, které provozovatelku lodiček poškodily.

„Nemohu předjímat, jak dopadne nové projednávání této kauzy u děčínského soudu. Nicméně jsem byla nucena provoz lodiček ukončit, rozpadla se zavedená firma, která zaměstnávala dvacet lidí. To všechno jsou nepříznivé dopady. Pokud se potvrdí, že jsem byla možnosti podnikání v soutěskách zbavena v rozporu s občanským zákoníkem i dalšími platnými právními předpisy, budu o možnosti znovu zajišťovat provoz lodiček uvažovat,“ dodala Kozáková.

Hřensko se jednou ze svých žalob stále ještě domáhá toho, aby podnikatelka uhradila ušlý zisk za dobu, kdy obec nemohla lodní provoz zajišťovat ve své režii. Hana Kozáková po rozsudku o vyklizení soutěsek a dohodě o prodeji tamního zařízení hřenské radnici navrhla, aby stáhla všechny své žaloby vůči ní, že sama stáhne své dovolání k Nejvyššímu soudu. Tento návrh obec neakceptovala. Teď se radnice dočkala pro Hřensko nepříznivého verdiktu.

Hřensko vyhrálo již dříve

„Myslím, že úvahy o tom, že by paní Kozáková zase mohla v soutěskách podnikat a zajišťovat tam provoz lodiček, jsou předčasné. Spor o tom, že tamní pozemky patří do majetku obce, Hřensko vyhrálo už dříve a nikdo tento verdikt nezpochybnil. Nedovolili bychom, aby ke svému podnikání využívala pozemky obce,“ tvrdil Josef Černý.

Zda má starosta pravdu a nebo se ve svém úsudku mýlí, to musí při novém projednávání rozhodnout děčínský soud. Důležité v celé kauze je stanovisko Nejvyššího soudu, který poukazuje na nutnost nového právního posouzení toho, zda výkon práva žalující obce nezasahuje do oprávněných zájmů žalované strany, tedy podnikatelky, která provoz lodiček v soutěskách zajišťovala.