Města omezují činnost heren vyhláškami a důsledně jejich dodržování kontrolují. Proti samotné existenci podniků, ve kterých jsou umístěné herní automaty, však nic dělat nemohou. Navíc jim herny přinášejí do obecních pokladen nemalé peníze. Ti, kteří na automatech prohrávají, a zejména jejich rodiny, by naopak takové podniky nejraději zakázali.

„Můj manžel nás finančně málem zruinoval. Stal se tak závislým na hraní na automatech, že začal rozprodávat i vybavení domácnosti. V současné době se léčí ze své závislosti, ale je to pro něj velmi obtížné. Prakticky ho musím hlídat a nenechávat mu žádné peníze,“ prozradila Petra z Děčína, která si nepřála zveřejnit své ani manželovo jméno.

Nejvíc ji rozčílilo, když se od manžela dozvěděla, že obsluha heren je ochotná půjčovat peníze hráčům, kteří všechno prohráli: „Půjčili mu pět tisíc, jen tak na dobré slovo, protože věděli, že zase přijde, peníze vrátí a bude hrát dál. Normálně využívají toho, že jsou lidé na automatech závislí.“ Tato praxe je prý podle Petry naprosto běžná ve všech hernách.

Majitelé oslovených heren o svém podnikání odmítli mluvit. Pouze Pavel Zářecký, vedoucí sportbaru Lucky Planet v Děčíně, byl ochotný se k problému vyjádřit: „U nás obsluha žádnému hráči peníze nepůjčí. Ani by si to nikdo netroufl, přísně evidujeme naše finance, a nejsme banka. Já osobně také nevidím rád nikoho závislého na hracích automatech, i když i takoví gambleři k nám chodí. Ale ať si hrají za své.“ Zářecký dodal, že problém není v automatech, ale v lidech. Pokud to někdo bere jako zábavu, je to v pořádku.

„My s hernami v obci žádné problémy nemáme. Kontrolujeme jejich provoz a vybíráme od nich v povolovacím řízení, kterým musí každý rok znovu projít, správní poplatky. Ty nám do obecní kasy přinášejí ročně kolem jednoho a půl miliónu korun. Peníze používáme na podporu kulturní činnosti,“ vyjádřil své mínění Lubomír Tůma z městského úřadu v České Kamenici.

Podotkl ale, že ví o tom, že pro řadu lidí, kteří se pohybují na hranici hmotné nouze, je hraní na automatech problém. Jenže, kdyby obec herny nějakým způsobem omezila, přišla by pouze o peníze, které by lidé prosázeli jiným způsobem.

„Třeba přes internetové sázení. Pak by peníze skončili v Praze. I tak ovšem počet hracích automatů regulujeme. Oproti předloňsku jich tu máme už o čtrnáct méně,“ uzavřel Ladislav Tůma.

Ve Varnsdorfu eviduje město dvacet pět heren a osm dalších provozoven s herními automaty. Lubomír Samuhel, tajemník tamní radnice řekl, že město zaujímá k hernám negativní vztah, ale bohužel přinášejí finance,a ty jsou naopak vítány: „Prostředky z provozování výherních automatů jsou součástí příjmové části každoročního rozpočtu, jejich použití směřuje do oblastí kultury, sportu, sociální oblasti, prevence kriminality a životního prostředí.“ Děčínský magistrát povolil letos ve městě provoz více než pěti set výherních automatů.

„Ročně činí příjem města Děčín z povolování výherních hracích přístrojů zhruba šestnáct miliónů korun. Příjmy provozovatelů jsou směřovány na konkrétní výdaje na veřejně prospěšné účely, v minulých letech to bylo na úpravu a budování dětských hřišť a odpočinkových míst,“ sdělila mluvčí magistrátu Barbora Vechová. Ještě poznamenala, že herny samozřejmě kontroluje policie, ale žádné problémy s nimi město nemá.

Jaroslav Sykáček,senátor a starosta Rumburku naopak ve svém městě nevidí výherní automaty rád: „Přinášejí nám zvýšenou kriminalitu. V současné době prosazuji v Senátu nový loterijní zákon, který by obcím umožnil větší regulaci heren. Chci, aby obce měly pravomoc herny zakázat.“