„Je to naprostá bezmoc. Vůbec nevíme, co bude,“ stěžuje si Jana Zavřelová, majitelka květinářství v ul- ci Prokopa Holého, která je už dva týdny staveništěm.

Když Děčín s revitalizací začal, ujišťoval, že se bude snažit udělat vše pro to, aby práce co nejméně zasáhly živnostníky.

„Všechny jsme kontaktovali, předali jim potřebné informace a jméno člověka, který má stavbu na starosti, aby se mohli domluvit třeba na zásobování,“ řekla na posledním zastupitelstvu primátorka Marie Blažková.

Obchodníci ale dostatek informací nemají a nyní se obávají úbytku zákazníků a propadu tržeb. „Nájemné přitom musíme platit pořád. K nám zákazníci nějak dojdou, ale stěžují si na cestu. A pro zboží musíme chodit až ke kostelu. K obchodu totiž zásobování nepřijede,“ popisuje majitelka květinářství.

Nepříjemný pro její obchod byl především začátek revitalizace, kdy dělníci odkopali chodník a lidé se neměli jak do květinářství dostat. Přímo před ním navíc stál bagr.

Najít cestu k jejímu obchodu je poměrně složité i nyní. Celá strana ulice, kde Jana Zavřelová květinářství provozuje, je totiž obehnána plotem. Projít skrz něj je možné pouze u vjezdu do dvora střední školy řemesel. Další průchod byl u křižovatky s Bezručovou ulicí, jenže ten před prodlouženým víkendem rozkopali kvůli přeložkám plynaři.

„Taková situace může hodně lidí odradit, protože se jim nechce obcházet dlouhý plot. Snad to nebude dlouho trvat,“ doufá Zavřelová.

Už během několika dnů se problémy živnostníků rozšíří do další podmokelské ulice. Severočeská vodárenská společnost (SVS) totiž začne s opravou vodovodu a kanalizace v sousední Bezručově ulici. Už nyní tudy nemohou auta projíždět do ulice Prokopa Holého, řidiči ale mohli alespoň k obchodům.

„Vodovod je už dožilý a poruchový. Kamerová prohlídka dále prokázala nevyhovující úsek kanalizace,“ popisuje mluvčí SVS Jiří Hladík problémy v Bezručově ulici s tím, že stavba by mě- la trvat do konce listopadu.
Jenomže ani tady obchodníci o chystaných omezeních nic nevědí. V této části Bezručovy ulice je přitom lékárna nebo dvě pekařství, ale také základní škola.

„Moc toho nevíme, snad jen to, že bude rozkopaná silnice. Ale z radnice o tom s námi nikdo nemluvil. Aspoň já o tom nevím,“ řekla Deníku prodavačka z jednoho pekařství.

Už nyní musejí lidé mířící do tohoto pekařství pro chleba či rohlíky obejít celý blok. A takoví zákazníci nejspíše skončí v jiném obchodě, zpátky se bude chtít vracet málokomu. „Samozřejmě, že z toho máme obavy. Ale snad to tak zlé nebude,“ dodává prodavačka z pekařství.

Revitalizace Podmokel začala první etapou v polovině března a potrvá do jara příštího roku. Radnice by za první etapu měla zaplatit zhruba 50 milionů korun.