S nákupem dárků si Jana Zárubová z Děčína nedělá starosti a neshání je ve všední dny po práci. „Na nákup dárků pro své blízké potřebuji klid. V dnešní době je většina obchodníků zvyklá mít otevřeno i během víkendů. Ráda chodím nakupovat o Zlaté neděli. Nebývá tolik rušno a prodavači mají dost času se mnou dárky vybírat. V mnohých případech je rovnou bezplatně a kvalitně zabalí,“ uvedla Jana Zárubová.

Její slova potvrzují i sami obchodníci. Majitelka děčínské Parfumerie C+C Libuše Cihlářová uvedla, že zákazníci mohou její obchod navštívit i během Zlaté neděle. „Oficiální otevírací dobu máme od osmi ráno do čtyř hodin odpoledne. Když však lidé přijdou i po uzavírací hodině, rádi je obsloužíme. Dveře našeho obchodu budou otevřené pro každého až do večera,“ řekla majitelka obchodu Libuše Cihlářová. Doplnila, že samozřejmostí je zakoupený dárek bezplatně reprezentativně zabalit.

Otevřeno jen dopoledne

Svůj obchod se sklem Skloluxus otevře na Zlatou neděli také Simona Machorková z Mikulášovic. Obchod bude otevřený sice jen přes poledne, od jedenácti do čtrnácti hodin. „Pokud ale někdo přijde mimo tyto hodiny, nechám svoje telefonní číslo na dveřích a kdokoliv mi může zavolat. Do krámku se mohu dostavit během deseti minut,“ řekla Simona Machorková.

Stejně jako každý rok bude mít na Zlatou neděli otevřeno i Děčínské knihkupectví. „Obchod otevřeme v devět hodin ráno. Lidé mohou chodit nakupovat až do tří odpoledne. Pokud ale budeme vidět, že lidé stále chodí a nakupují. Obchod zůstane otevřený tak dlouho, dokud neodejde poslední spokojený zákazník,“ řekla majitelka knihkupectví Hana Andrášová. Uvedla také, že knihy bývají doplňkové dárky a tak je zvyklá, že její obchod lidé nejvíce navštěvují teprve až pár dnů před Štědrým dnem. „Z těchto důvodů otevíráme i na Štědrý den. To k nám nejvíce chodí muži s dětmi a dokupují dárky na poslední chvíli. V tento den našim zákazníkům dárky bezplatně zabalíme, jindy zaplatí tři koruny,“ dodala majitelka Děčínského knihkupectví Hana Andrášová.

O hračky je zájem

I varnsdorfský podnikatel Ivo Krejčí, který vlastní obchod s dětským zbožím Kočárky a Baby market řekl, že bude mít otevřené dveře svého obchodu na Zlatou neděli. Prodejní dobu v letošním roce stanovil od devíti do dvanácti hodin. „Lidé nakupují všechno možné. Hodně kočárky pro panenky nebo kojenecké oblečení,“ uvedl Ivo Krejčí.

Na Zlatou neděli nebudou mít lidé problém ani s nákupem zlatých šperků. Děčínská majitelka obchodu se zlatem Anna Zittová řekla, že tuto neděli bude otevřeno od devíti do půl dvanácté dopoledne. „Poslední neděli před Štědrým dnem mívám otevřeno pravidelně každý rok. A lidé toho využívají,“ řekla Anna Zittová. Uvedla také, že na poslední chvíli chodí dárky nakupovat stejně jak muži či ženy. Podle ní se nedá říct, jaké šperky vybírají nejvíce. Muži dávají přednost zlatým řetízkům či náramkům.

Obchodníci otevřou i na Zlatou neděli. Otevírací hodiny ve většině případů přizpůsobí potřebám zákazníků. Nedá se jednoznačně říct, zda poslední dny před Štědrým dnem k nákupu dárků více využívají muži či ženy. Každopádně někteří majitelé obchodů mají připravené pro zákazníky i bonusy například v podobě bezplatně zabalených dárků.