Jako první na pomoc z Děčína vyrazili staroměstští dobrovolní hasiči, kteří na jihu Moravy pracovali několik dní. Město zaměstnavatelům refundovalo jejich mzdy. Nyní na Břeclavsko a Hodonínsko pošle také finanční prostředky. Stranou nezůstanou ani obce na Lounsku, které ve stejný den, kdy jihomoravské vesnice zasáhlo tornádo, poškodil jiný extrémní meteorologický jev – dowburst.

Děčín kontaktoval všechny zasažené obce krátce po tornádu, aby věděl, jaké mají potřeby. „Rozhodli jsme se pro přímou finanční pomoc, administrativně je to nejjednodušší. Postižené obce navíc samy nejlépe vědí, jak finanční prostředky využít,“ vysvětlil děčínský primátor Jiří Anděl.

Rada města schválila pro postižené obce finanční příspěvek v celkové výši 120 tisíc korun. Celkem šest obcí – Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky, Hodonín a také severočeské Kryry, pod které spadá Stebno, dostanou od Děčína po dvaceti tisíci korunách. „Jsem ráda, že můžeme zasaženým obcím alespoň trochu pomoci, peníze uvolníme z finanční rezervy města,“ dodává náměstkyně primátora Anna Lehká s tím, že finanční příspěvek do dvaceti tisíc korun je v kompetenci rady města. O vyšším finančním příspěvku již rozhoduje zastupitelstvo města.

„Z důvodu řádného konání zastupitelstva až v měsíci září se vedení města rozhodlo poskytnout pomoc bezodkladně,“ vysvětlila Anna Lehká.

Peníze na pomoc zasaženým obcím pošle také Ústecký kraj. Kvůli schválení darů se v pondělí 12. července odpoledne mimořádně sejde krajské zastupitelstvo. Původně měli zastupitelé poslat jeden milion korun na Moravu a jeden milion korun pro obce v Ústeckém kraji. Částka, kterou se budou v pondělí zastupitelé zabývat, ale bude výrazně vyšší. „V návrhu bude jeden milion korun pro moravské obce a 2,7 milionu korun pro obce v našem kraji,“ uvedl mluvčí hejtmanství Martin Volf.

Hejtman Jan Schiller Stebno nebo Blatno, které před více než dvěma týdny zasáhly přírodní živly, opakovaně navštívil. Naposledy tento týden, aby se ještě před jednáním zastupitelstva seznámil s nejnovějšími potřebami jednotlivých samospráv.

Tornádo udeřilo na jihu Moravy večer ve čtvrtek 24. června, během několika minut zničilo více než 1200 domů, téměř 200 z nich musí být zbouráno. O život přišlo šest lidí, dalších přibližně 200 jich bylo zraněno.

Ve stejný den zažili stejnou katastrofu také lidé na opačném konci republiky, ve Stebně na Lounsku. Tam ale udeřil downburst, což je propad studeného vzduchu podél bouřkového mraku, který se při kontaktu se zemským povrchem řítí obrovskou rychlostí zpravidla po směru chodu bouře.