Státní volební komise rozhodla, že přípravy na říjnové předčasné volby budou pokračovat bez přerušení i přesto, že Ústavní soud pozastavil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Na volby se proto bez přerušení připravují i města a obce na Děčínsku.

„Lidé mají do 19. září možnost hlásit se jako členové delegovaní stranami se do volebních komisí. Nikdy jsme s tím v Rumburku neměli problém,“ řekla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková. V Rumburku je devět volebních místností, tři si musí město pronajímat, ani v tom nevidí Žáková problém.

Zatím bez problémů

Také v Děčíně jsou přípravy na volby v plném proudu a rozhodnutí ústavního soudu a případné posunutí termínu voleb je nenaruší. „V současné době máme volby v Děčíně zajištěny z 90% technicky i personálně, čekáme už jen na volební lístky,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Zatím magistrát nezaznamenal jediný dotaz na změnu termínu voleb. „Nekontaktovali nás ani případní členové volebních komisí. Ale pokud by se termín voleb změnil a navolení členové komisí by se nemohli zúčastnit, oslovíme náhradníky,“ popsala alternativní scénář Silvarová. V Děčíně je pětapadesát volebních okrsků. Volební místnosti už má město na říjnový termín zajištěné. „Místnosti se většinou nacházejí v budovách organizací města. Pokud by ale se změnou termínu nastaly nějaké komplikace, budeme je muset řešit operativně,“ poznamenala Silvarová.

O náhradníky nouze nebude

V Krásné Lípě mají pět volebních okrsků, volební místnosti až na jednu jsou v městských budovách. „Zatím mě to až tak nezajímá, pokud se o termínu voleb rozhodne rychle, problémy nebudou, v opačném případě si budeme muset nějak poradit a doufat, že nám to stát zaplatí,“ řekl krásnolipský starosta Zbyněk Linhart.

Organizační problém nevidí v posunutí data voleb ani Josef Zoser, starosta Jiřetína pod Jedlovou. „To se dá zvládnout, lidí do volebních komisí se vždycky hlásí dost, takže o náhradníky nouze nebude,“ řekl Zoser.

Náklady spojené s organizací voleb hradí stát. Peníze města a obce dostávají dopředu a následně je vyúčtují. „Poslední volby, tedy do Evropského parlamentu, vyšly v Děčíně na zhruba milion dvě stě tisíc korun,“ upřesnila mluvčí Silvarová.

O dalším postupu Státní volební komise rozhodne na dalším zasedání příští čtvrtek.

Dosavadní náklady státní a místní správy na přípravu voleb vyšly stát více než sto dvacet milionů korun. Největší náklady měl podle ministra vnitra Martina Peciny Český statistický úřad. Ministerstvo vnitra vynaložilo kolem 30 milionů korun, ministerstvo zahraničí mělo výdaje několik stovek tisíc a náklady krajů a obcí se odhadují na miliony korun.